pizza diavola

Każdy Włoch potwierdzi, że najlepsze pizze można zjeść we Włoszech na południe od Rzymu. Dodać należy, że nie za bardzo na południe, bo już ta podawana w południowej Kalabrii albo na Sycylii nie dorównuje pizzy z okolic Neapolu – zwykle jest sztywna i chrupie. A pizza musi być przecież miękka, na cienkim, dobrze wyrośniętym cieście i aromatyczna!  Nie bez kozery pizzaioli napoletani są najbardziej rozchwytywani na całym świecie!:)

Jeden ze znajomych pizzaioli uraczył już nas opowieścią jak przygotowuje się tradycyjną pizzę neapolitańską. U drugiego pewnego popołudnia zostałam „pomocnikiem per caso” podglądając pracę w pizzerii i zadając sobie egzystencjalne pytania. Dziś wjeżdżamy z tematem na nowo.

Jak rozpoznać najlepszą pizzę? Oto kilka wskazówek od znajomych mistrzów pizzy.

Wysokość ciasta

Ciasto powinno być cieniutkie jak papier. Dzięki temu poczujemy smak sosu pomidorowego i innych składników pizzy. To po pierwsze a po drugie zasada jest taka, że każdy je swój krążek pizzy. Nadmiar ciasta drożdżowego zapchałby po kilku kęsach! Zatem wszystkim „pizze italiane” z supermarketu polskiego mówimy dziękuję, nie!

Jakość ciasta

Ciasto zawsze przygotowuje się dzień wcześniej. Dzięki temu można dodać mniej drożdży bo ciasto ma czas na wyrośnięcie. Każdego poranka pizzaiolo wyciąga z lodówki już pocięte, poważone i poformowane w kulki ciasto tak, by spokojnie rosło przez dzień (pamiętajmy pizza serwowna jest po 20:00). Dzięki temu ciasto jest lekkie i po zjedzeniu pizzy nie czujemy ociężałości na żołądku. Z tego powodu wolę iść do pizzerii niż do przydrożnej rosticerii gdzie kupuje się ciasto na pezzi (kawałki). Tu często przygotowują ciasto zaraz przed podaniem (do tego jest wyższe) i dlatego po zjedzeniu jednego kawałka czujemy się pełni jak po zjedzeniu całej pizzy.

Dodatki do pizzy

Zasada numer 1 – nie można przesadzać z ilością dodatków. Po pierwsze cieniutkie ciasto (patrz punkt 1) nie wytrzymałoby ciężaru dodatków. A po drugie najważniejsza jest prostota składników – 2 -3 dodatki do pummarola (sosu pomidorowego) i basta! Stawiamy na świeżość – przecierane pomidory, świeżą bazylię, świeżą ruccolę, świeżą mozzarellę. I satysfakcja klienta gwarantowana!

Piec opalany drewnem

Każdy Włoch zapytany jaki powinien być piec do pizzy odpowie, że pizza powinna być przygotowana nel forno a legna „  czyli w piecu opalanym drewnem. Dzięki temu pizza ma delikatny zapach dymu a wyrośnięte ranty podpieczone i chrupkie. Temperatura w takim piecu dochodzi do 400 stopni więc wystarczy chwila i pizza jest gotowa.

Bez mąki pod pizzą

Choć przy rozciąganiu pizzy ciasto podsypuje się mąką, potem należy zmieść ją na bok żeby ciasto nie było za bardzo omączone. Jest to niezwykle ważne. Mąka na spodzie pizzy, po włożeniu do pieca, się przypala. To może zniszczyć smak i zapach nawet najlepszej pizzy.

Wszystko już jasne? Zatem smacznego!

  • Ja miałam takie miejsce u siebie, gdzie pizza była dokładnie jak piszesz! To było bardzo niepozornie wyglądająca pizzeria na lokalnym kampingu i otwarta tylko latem, niestety dwa lata temu zamknęli i czuję się niepocieszona, bo tak dobrej pizzy jak tam nie jadłam nigdzie.

  • MatPodróżnik

    Trafiłaś dokładnie w moje gusta. Pizza powinna być przede wszystkim na cienkim cieście i mieć ma 2-3 składniki bo inaczej nie czuć tego smaku produktów. Nie przeszkadza mi kiedy jest chrupiąca zamiast elastyczna ale grubość ciasta to priorytet i dlatego niestety w Polsce tak ciężko znaleźć naprawdę smaczną i lekką (o ile tak można powiedzieć) pizzę. Ale coraz więcej Włochów przyjeżdża do Polski więc trzymam kciuki za fajne włoskie pizzerie. :)

    • Dokładnie. Ciasto musi być cieniutkie i też wybieram te pizze z najprostszymi składnikami. A moją ulubioną jest ta po prostu ze świeżo przetartym pummarola i origano :) Liczy się jakość produktu, nie ilość.

  • Adam Więcek

    Ja również uważam, że pizza w okolicach Neapolu jest najlepsza. Kiedy byliśmy w tym mieście w zeszłym roku praktycznie każdego dnia wieczorem chodziliśmy po pizzeriach szukając dobrych pizz. I również zgadzam się z tobą, że w Neapolu nie znaleźliśmy złej pizzy. Polecam każdemu!

  • taka ładna pizza,aż ślinka cieknie.