spaghetti

Bucatini, spaghetti, farfalle, penne… Makaronowy zawrót głowy!

My traktujemy makaronową pasję Włochów nieco z przymrużeniem oka – w końcu to przecież zawsze woda z mąką, ewentualnie z dodatkiem jajka (pasta fresca). Natomiast Włosi podchodzą do tej kwestii całkiem serio i większość z nich nie wyobraża sobie obiadu bez makaronu. A na pytanie jak można codziennie jeść pasta odpowiadają ze szczerym zdziwieniem „jak to obiad bez primo??”

makaron
a może z frutti di mare?

No tak, Włosi jedzą makaron na pierwsze danie będąc przekonani o różnorodności spożywanego posiłku: nie jedzą przecież makaronu a spaghetti, bucatini, cannelloni. Poza tym raz dodają olej z oliwy z czosnkiem i peperoncino, raz jajko z pancettą a innym razem cozze… I każde danie ma inny smak!:)

Należy oczywiście pamiętać, że każdy kształt makaronu powinien być stosowany do konkretnych potraw.

Chyba zawsze mnie będzie zaskakiwać fakt, że wszystkie typy makaronów – a jest ich ponad 100 – mają swoje nazwy a kiedy brakuje nazw dopisuje się numery.

Jednym z najbardziej popularnych makaronów jest ten w kształcie uciętej pod skosem rurki, pochodzący z regionu Kampanii w południowej części Italii. To penne, którego nazwa pochodzi od ukośnego ścięcia pióra (penna).  Jest to jeden z podstawowych typów makaronów w menu restauracji włoskich.

penne
penne

Niemniej popularnym jest spaghetti czyli „małe sznurki” – pasta pochodząca z Neapolu. Początkowo sznurki miały nawet pół metra, później skrócono je o połowę dla wygodniejszego użycia w kuchni. Najpolpularniejszy to ten n. 5.

Podobne do spaghetti tylko nieco grubsze wydawać się mogą bucatini. Ale nie dajmy się zmylić: są całkowicie odmienne bo przecież mają dziurkę w środku. I stąd właśnie ich nazwa – buco to dziura, a przyrostek -ino to poprostu zdrobnienie, -ini w liczbie mnogiej.

Bucatini
Bucatini

Również „dziurawe” są wielkie canelloni. Cannella oznacza rurę, tak samo jak i cynamon, a dokładniej rurkę cynamonu. Przyrostek -one we włoskim to zgrubienie czyniące z rury wielką rurę, rurone. To właśnie rurone nadziewa się zwykle jednym z dwóch farszów: z mięsem mielonym lub ricottą i szpinakiem.

Podobnie jak w Polsce tak i we Włoszech popularne są świderki (fussili), motylki (farfalle), muszelki (conchiglie) – czyli z dokładnym tłumaczeniem z polskiego (ci Włosi wszystko od nas odgapiają ;)!), a dodatkowo wstążki jak w domu (tagliatelle albo większe pappardelle).

Całkiem jak w domu zajadamy się również lazanią – lasagne czyli płatami makaronu służącymi do przygotowania zapiekanki makaronowej al forno. Mam wrażenie, że w restauracjach rzadko spotykana a dużo bardziej popularna w domach, przygotowana przez mamme.

Oczywiście nie można zapomnieć o pasta ripiena czyli z nadzieniem, w tym najpopularniejszych ravioli i tortellini. Czyli pierożki pocięte w najczęściej kwadraty albo maleńkie uszka. Zwykle z farszem mięsnym, z ricotty albo ze szpinakiem.

ravioli
Ravioli w śmietanie

Właśnie w tym momencie usłyszałam głośne burczenie w brzuchu. No tak, nie samym pisaniem człowiek żyje. Do tematu koniecznie trzeba powrócić – tak się nam smacznie zrobiło. Co by tu dziś przygotować jako primo? Może dla odmiany makaron;)?

  • Jolenta !

    nazw makaronow są tysiące, a przynajmniej takie mam wrażenie:) kto je wszystko zliczy ?