expo2015

Włochy już teraz żyją tematem EXPO 2015. To całkiem zrozumiałe – EXPO to jedno z największych światowych wydarzeń, a w czasie jego trwania super medialny temat we wszystkich krajach biorących w nim udział.

„Wyżywienie planety, energia do życia” to temat, wokół którego będą się organizowali wszyscy wystawcy.

W tym roku obok zgłoszonych krajów pojawią się trzy organizacje międzynarodowe ? Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Komisja Europejska (KE) i Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) a także, co jest nowością, tzw. klastry. Klastrami nazywane są przestrzenie wystawowe jednoczące kraje o podobnej charakterystyce albo te zainteresowane określonym tematem wystawowym. I tak na przykład będzie się prezentował Bioklastr Śródziemnomorski o temacie przewodnim „Zdrowie, piękno i harmonia”.

Wystawa będzie się odbywać od 1 maja do 31 października a Mediolan już drugi raz będzie gościł wystawców w ramach EXPO. Tu będzie centrum zarządzania choć pawilony wystawiennicze będą krążyły również po innych miastach – Turynie, Bolonii… Pracę wszystkich umilać będzie anielski śpiew Andrea Bocelli, który specjalnie na tą okazję, wraz z Andrea Morricone (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) napisał hymn EXPO2015 La Forza del Sorriso” (Siła uśmiechu).

W sierpniu  premier Mateusz Renzi wyznaczył organizatorom target na minimum 10 milionów biletów sprzedanych na pół roku przed wystawą. Już w pierwszych miesiącach sprzedaży wydano ponad 5 milionów biletów tour operatorom, w tym 1mln z samych Chin.

Niestety już mamy pierwszy niechlubny akcent w organizacji EXPO. Pod zarzutem korupcji i nadużyć przy przetargach podczas przygotowań EXPO w maju aresztowano siedmiu wysokich urzędników i menadżerów tworzących zorganizowaną grupę wybierającą do przetargów tylko tych podwykonawców, którzy mogli pomóc w karierze wybranym osobom. Jednym z aresztowanych jest jeden z bardziej znanych polityków włoskich – Primo Greganti, który już w latach 90-tych był sądzony podczas słynnego skandalu korupcyjnego we włoskiej polityce (tzw. „Czyste Ręce”).

Pytanie, które nasuwa się samo – ile pieniędzy trafi również do innych organizacji?

Zobaczymy co Włosi wymyślą żeby godnie zaprezentować swój kraj jako gospodarza. Skoro ich sąsiad specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889r.  postawił Wieżę Eiffla mającą zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, mamy jedynie wysokie oczekiwania od kreatywnych Włochów;)!


Trzyjęzyczna strona EXPO http://www.expo2015.org/

 

  • Taki polityk,jak wymieniany tu Primo Greganti w innych krajach byłby już wyautowany z życia publicznego, to zadziwiające, że wciąż nie ma potępienia takich postaw w społeczeństwie włoskim. Proces zjednoczenia Włoch jeszcze cały czas w procesie, większość obywateli włoskich przejawia postawę przywiązania do tz. „małych ojczyzn”, może stąd bierze się przyzwolenie społeczne dla osób skompromitowanych i nieuczciwych.

    • O tak. Sophia Loren, chluba narodowa, mawiała, że nie jest Włoszką a neapolitanką. Ot, taki psztyczek w nos Włochom;)