Zdjęcie z książki - Marisa z pistoletem, obok leżąca w kapeluszu babcia - matka i szefowa 'Ndraghety w Mediolanie

„Do 2010 roku ‚Ndrangheta zajęła miejsce Cosa Nostry i stała się najpotężniejszą organizacją mafijną w Europie. Rządy sprawuje południe, czyli Kalabria, ale najważniejsze wydarzenia rozgrywają się w Mediolanie.

Potęga ‚Ndranghety przenika wszystko. Rynek mody jest pod takim samym naciskiem jak inne źródła masowej rozrywki, pielęgnowane przez władze miasta drużyny piłkarskie, regularnie nakłaniane są do dzielenia się zyskami.

Obecnie mafia czyha na warte piętnaście milionów euro rządowe inwestycje skupione na przygotowaniu Mediolanu do godnego powitania targów Expo 2015. Pytanie nie brzmi „czy” ale ile z tych pieniędzy trafi do skarbca mafii. W drugiej dekadzie XXI wieku roczny obrót ‚Ndranghety wynosi trzydzieści miliardów funtów szterlingów. Rodzina pokrywa co najmniej osiemdziesiąt pięć procent europejskiego zapotrzebowania na kokainę. Tak jak wcześniej tata, oni też eliminują pośredników. Kupują bezpośrednio w Kolumbii, kilogram za tysiąc euro. A potem za porcjowany towar na ulicy biorą trzydzieści tysięcy euro za kilogram. Zyski inwestowane są w legalne interesy prowadzone na północy Włoch. Codziennie odbywają się spotkania przywódców mafii poświęcone planom inwestycyjnym.” (Marisa Merico, 2010, Księżniczka mafii)

Zdjęcie z książki - Marisa z pistoletem, obok leżąca w kapeluszu babcia - matka i szefowa 'Ndraghety w Mediolanie
Zdjęcie z książki – Marisa z pistoletem, obok leżąca w kapeluszu babcia – matka i szefowa ‚Ndraghety w Mediolanie

…    Czy można w wózku dziecięcym czy koszyku na motorze przewozić setki tysięcy lirów, dolarów, franków? Czy podróżowanie na fałszywym paszporcie stanowi jakikolwiek problem? Czy jest możliwe posiadanie w domu składu i przepakowni heroiny i haszyszu, nafaszerowanie domu bronią i grubymi pieniędzmi z handlu narkotykami, porwań i przemytu.  Czy da się skorumpować każdego? Czy funkcjonują wśród nas osoby nietykalne poruszające się w świecie odmiennych kodeksów?

118„Tajemnicą  władzy i sukcesu ‚Ndranghety jest fakt, że jedynie najwęższy krąg członków rodziny i zaufanych ludzi spoza niej posiada pełną wiedzę na temat wszystkich działań rodziny” (j.w.). Więzy krwi i mariaże z osobami spoza kręgu ?Ndranghety  tworzą hermetyczne struktury oparte na lojalności, a złamanie omerta? – zasady milczenia oznacza wydanie na siebie wyroku.

Marisa Merico urodziła się w jednym z legendarnych klanów mafii ‚Ndrangheta, które stworzyły mafię kalabryjską. Córka szefa klanu Emilio Di Giovine, po latach, łamiąc najświętszą zasadę milczenia zdecydowała się mówić: jej historia wprowadza w świat międzynarodowych kontaktów handlowych bronią, narkotykami, w świat wojen międzymafijnych, porwań dla okupu, prania pieniędzy, życia ponad prawem.

Calabria to jeden z najbardziej zacofanych regionów Europy - budowa autostrady do Reggio Calabria trwa już kilkanaście lat
Calabria to jeden z najbardziej zacofanych regionów Europy – budowa autostrady do Reggio Calabria trwa już kilkanaście lat

Niewinnie wyglądająca blondynka, pół Angielka pół Włoszka, przewożąca w samochodach transporty kałasznikowa, a w dziecięcym wózku miliony funtów z przemytu narkotyków to ta sama, która już jako dziecko towarzyszyła rodzicom w niewinnych wycieczkach do Szwajcarii samochodem wypchanym przemycanymi papierosami. Już kilka lat później obraca miliardami pranymi na całym świecie, a podczas pobytów ojca w więzieniu lub ukryciu  sprawnie zarządza działaniami.

Książka „L’intoccabile”, czyli „Nietykalna”, została przetłumaczona również na j. polski pod kiepskim tytułem „Księżniczka mafii”. Tytuł prawie mnie zniechęcił ale po przeczytaniu opisu skusiłam się, kupiłam, przeczytałam i polecam.

A oto wypowiedź samej autorki: