gomorra

Czy oglądaliście już serial Gomorra? Nie? Obejrzyjcie koniecznie!

Po rozczarowaniu filmem Gomorra powstałym na podstawie książki Roberta Saviano, nie zainteresowałam się serialem. Ale w końcu dałam mu szansę. Ostatecznie również i  ten serial powstał da un idea di Robero Saviano –  świadka znającego rzeczywistość od środka, a teraz – po złamaniu omerta’ – ukrywającego się i zawsze pod eskortą. Również dlatego nie mógł uczestniczyć bezpośrednio w kręceniu serialu. Ten powstawał w Neapolu i jego okolicach.

Szansę serialowi dałam i w ciągu jednego dnia oglądnęłam cały pierwszy sezon, wszystkie 12 puntate (odcinki). Czekam na marzec 2015 i drugi sezon. [dopisek 08.2015: na oficjalnej stronie Sky i we włoskiej prasie TV informują, że odcinki ruszą na przełomie marca/kwietnia 2016, w październiku kończą kręcić odcinki; dopisek 02.2016: odcinki ruszają we Włoszech 3 maja na płatnym Sky Atlantic]

Gomorra pokazuje świat z perspektywy jednego z neapolitańskich klanów – rodziny Savastano i Ciro – prawej ręki szefa organizacji: Pietro Savastano.  Zabiera do szarych, zdegradowanych dzielnic Neapolu, terenu przestępczości zorganizowanej. Ukazuje imperia finansowe, zbudowane na międzynarodowym handlu  narkotykami, nielegalnej konkurencji, szantażach, korupcji i morderstwach. Wprowadza w świat struktur mafijnych, wojny między klanami, ustawiania lokalnej władzy publicznej, czyszczenia terenu zajmowanego przez obcych, w tym coraz mocniejszych czarnych imigrantów.

Gomorra jest znakomita w każdym szczególe. Świetnie napisana i zrealizowana.  Mistrzowska fabuła. Znakomite zdjęcia. Charakterystyczny, drażniący ucho soundtrack. Dobór muzyki słuchanej przez postaci. Przekaz mocny, surowy, działający na emocjach.

Film szarga nerwy i dezorientuje. W każdym dziedzińcu kamienicy kapliczka, przy której trzeba się przeżegnać żeby chwilę potem zrobić zadymę. Duża akcja rozprowadzania narkotyków, z której wynika duża afera. Nie, nie narkotykowa. Afera utrącenia głowy figury Matki Boskiej przez jednego z najaranych.

Bezwzględna matka klanu – Donna Imma – niczym matka wszystkich pokrzywdzonych wymierza sprawiedliwość za zabitego  tatusia, przygarnia bezdomnego pieska i wielkodusznie załatwia pracę proszącej o nią dziewczynie – deal’owanie narkotyków ze stołeczka w drzwiach mieszkania [komentarz Dominika zwraca uwagę, że to były pompki nie narkotyki].

I po drugiej stronie barykady szef-mafioso Salvatore Conte, który zajada się makaronem u mamusi przekonując ją, że musi wziąć udział w programie kulinarnym. Wierzący, modlący się, wyciągający ręce w geście przebaczenia. Bez skrupułów eliminujący wszystkich z zimną krwią.

Jak ma nie szargać nerwów?!

A poza tym jak można nakręcić film bez ani jednego pozytywnego bohatera? Ani jednego punktu zaczepienia, nie wiadomo komu dać kredyt zaufania, gdzie sympatię ulokować?

Gomorra. Mocne osadzenie w realiach Neapolu

Przede wszystkim posłuchajcie języka. Serial jest nakręcony w dwóch wersjach – z włoskimi napisami i bez napisów. Po co napisy? Bo rozmawia się w dialekcie neapolitańskim czyli przez większość Włochów niezrozumiałym. Posłuchajcie tej melodii neapolitańskiej. Wypróbujcie siebie czy potraficie coś zrozumieć a potem podsuńcie pani nauczyciel od włoskiego – zobaczycie jaka jest brava.

HOTEL W NEAPOLU

Po drugie film kręcono w Neapolu i okolicach, stamtąd są też aktorzy. Widać też te szare podwórka i zapomniane przez bogów ulice. Śmieci (które na co dzień też widać), mieszkania z marmurowymi posadzkami i kontrowersyjnym wyposażeniem wnętrz, graffiti na ścianach, kapliczki na każdym kroku, zwisające do ziemi pranie (tu akurat posłużyło – łatwo się takie podpala). I okropne, wszechobecne na południu serrande w graffiti.

Do tego jest południowo-włoska muzyka w lokalnym dialekcie. Mocna muzyka. Posłuchajcie kawałka. Wklejam – muzyczna próbka znajomości dialektu „Potrzebujemy nadziei” Nuje Vulimme ‚Na Speranza zespołu Nto:

No i oczywiście nie mogło zabraknąć muzyki tak tu typowej, a dla mnie będącej mieszanką jakichś arabskich rytmów, charakterystycznego neapolitańskiego zaśpiewu i nowocześniejszych rytmów.

Gomorra. Prawda czy stereotypy?

Jest wiele głosów protestujących przeciwko umacnianiu stereotypów o Neapolu. Zwłaszcza wśród Włochów, zwłaszcza wśród neapolitańczyków. Pojawiają się głosy, że Neapol to nie tylko przestępcze klany Camorry, brud, nieład i bieda.

Głosy protestu pojawiły się  już po książce Roberta Saviano, na podstawie którego nakręcono film. A teraz powstaje serial. Do tego dobry serial.  Wyświetlany jest już w 70 krajach, w tym w Polsce (polski lektor). Na festiwalu Roma Fiction Festival zdobył aż 5 nagród. A we Włoszech zgromadził przed telewizorami tylu widzów, że zdecydowano się akcję wyświetlania serialu w kinach – na dużym ekranie (od 22 września do 13 października).

Czy rzeczywiście serial zakłamuje obraz Neapolu?

gomorra
Gomorra – polemika w Neapolu. Wstydźcie się wszyscy!

Jak mówi sam Saviano on sam dorastał na „ziemi wojny”. Bilans: 4 tysiące zabitych za jego życia jedynie na terytorium gdzie dorastał i sądy będące jedynie widzami rozgrywek. Saviano podkreśla, że serial nie jest artystyczną fikcją, a cała fabuła oparta jest na prawdziwych historiach i mechanizmach rządzących terytorium.  „Nulla di quello che si raccontra e’ costruito dalla fantasia. E’ assemblato dalla fantasia, e’ montato dalla fantasia ma e’ tutto preso dai fatti reali. Cosi che noi riusciremo raccontare i meccanismi, sfumature, suoni di questa realta di guerra”.

Potwierdzenie słów nadchodzi szybko: Vincenzo Esposito, piętnastolatek grający w serialu Danielino zostaje w styczniu aresztowany na zranienie nożem, wraz z grupą „przyjaciół” z dzielnicy Scampia (znanej nam z serialu), 21-latka. Teraz resocjalizuje się w ośrodku dla nieletnich. Rzeczywistość nie jest daleka od obrazu. 

W lipcu gruchnęła wiadomość,  że na potrzeby kręcenia scen w domu filmowego mafijnego klanu Savastano produkcja wynajęła rezydencję mafijnego klanu Gallo-Cavalieri w Torre Annunziata. Po aresztowaniu trzech osób (już po podpisaniu kontraktu) produkcja miała płacić resztę wynajmu na konto wskazane przez wymiar sprawiedliwości. Już zgłosiły się osoby mające wymuszać na produkcji dodatkowe płatności na rzecz rodziny Gallo  (pizzo czyli ten drugi podatek – dla mafii). Produkcja broni się, że nie wiedziała do kogo należy dom. Włosi atakują. Facebook’owy wpis Robetra Saviano i komentarze mówią same za siebie.

 • Alo

  Mi też film się nie podobał. Ale serial z chęcią oglądnę tym bardziej, że książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Saviano to mega odważny gość. Poświęcić swoje życie, żeby walczyć z mafią to dla mnie symbol dużej odwagi. Niestety myślę, że wcześniej czy później ktoś go jednak sprzątnie. Ma za dużo wrogów.

  • Fakt, dziwi mnie, że przyjeżdża Włoch, do Neapolu. Kusi los!

 • Dominik

  Ciekawie piszesz, jednak zwróć uwagę, ze niepełnosprawna dziewczyna dostała pracę przy sprzedaży pompek (sprzętu do iniekcji), co mogla robić otwarcie z drzwi mieszkania bez zabezpieczeń, których uzywali dilerzy.
  Pozdrawiam

  • O widzisz, dzięki za sprostowanie. Planuję oglądnąć teraz w wersji bez lektora to sobie przyuważę.

 • dex

  Serial świetny ale dla mnie osobiście film również rewelacyjny. Surowy , niepokojący dla koneserów tak jak np. „Amerykanin” .

  • Tak, co do klimatu filmu – surowego i niepokojącego – w pełni się zgadzam. Jednak film był dla mnie zbyt wyrywkowy i niepełny.

 • Tom

  Roberto Saviano, to pisarz i dziennikarz, nie był częścią „systemu”

 • Maciej

  A czy wiadomo kiedy pojawi się sezon drugi? Znalazłem rozbieżne informacje. Czasem czytam, że w marcu tego roku, czasem, że dopiero w połowie 2016. Pewnie w PL nie od razu. Może zdążę włoskiego się nauczyć i obejrzeć w oryginale.

  • W ilsussidiario.net sprzed kilku dni czytam, że 2 seria ma się pojawić na przełomie września i października tego roku. Ale motyw do rozpoczęcia nauki włoskiego kiepski nie jest.

 • Cromania_pl

  Dziś obejrzymy 12 odcinek 1 serii, serial to mistrzostwow każdym calu! Dawno nie oglądałam takiej perły wsród seriali, jednak to, że jest na faktach autentycznych przeraza…Gdybym mogla to bym objerzała jak ty cała serię za jendym zamachem!!! Klimat i cała atmosfera aż bije przez ekran…

  • Możesz również przeczytać książkę. Polecam!

 • koko

  Film przeciętny, serial GENIALNY. Absolutna rewelacja.

 • Tony Montana

  Ten serial to jest filmowe dzieło sztuki. Począwszy od scenariusza, zdjeć, a na grze aktorskiej kończąc. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić jeśli chodzi o „realizm” to prawie całkowity brak aktywności karabinierów, którzy odwalają kawał dobrej i skutecznej roboty w Neapolu i nie tylko. Dawno z tak wielką niecierpliwością nie czekałem na kolejny sezon jakiegoś serialu.