ferrari

Zeszłej jesieni zrobiło się na blogu złoto-rudo-niebiesko. Pojawiły się kolory włoskiej jesieni – spokoju posezonowego morza, trzymających się dzielnie pomarańczy i pożółkłych liści. A może by tym razem tak, przekornie, bardziej energentycznie?

Malujemy usta rossetto, zakładamy czerwoną kreację Valentino i nabieramy prędkości Ferrari.

Czerwień. Symbol świetności i kreatywności włoskiej. 

Rosso Ferrari – Czerwień Ferrari

Czerwień Ferrari to właściwie ‚”rosso corsa” czyli czerwień wyścigów, która odnosi się do mocnej czerwieni przyjętej przez Włochów jako narodowy kolor samochodów biorących udział w wyścigach Formuły 1. Włoska czerwień prezentowała się obok zieleni brytyjskiej, niemieckiej bieli i zieleni fancuskiej. Włosi przyjęli kolor czerwony w 1907r. po wygranej księcia Scipione Borghese w wyścigu z Pekinu do Paryża.

Obecnie kolory narodowe zostały zastąpione kolorami sponsorów jednak włoski producent Ferrari kontynuuje tradycję nawiązując tym kolorem do tradycji wyścigowej Ferrari.

Rosso Pompei – czerwień pompejańska

Odkrycie zasypanego miasta w Pompejach było nie lada sensacją w Europie. Bogata młoda arystokracja odbywająca obowiązkowy Grand Tour po Europie uczyła się gustu, a jednocześnie przekazywała nowinki, sensacje i nowe trendy podglądane w podróżach. I tak „czerwień pompejańska” stała się ulubionym kolorem obytych i światowych, urządzających wnętrza według najnowszej mody.

Pompejański czerwony (czerwona ochra) jest kolorem zabarwionego cynobrem – rzadkim i przez to kosztownym naturalnym czerwonym barwnikiem używanym niegdyś tylko przez najbogatszych. Ponieważ cynober to ruda rtęci, szkodliwa dla człowieka, w późniejszych czasach kolor ten uzyskiwano z mikstury przygotowywanej na bazie tlenku żelaza.

pompejańska czerwień
pompejańska czerwień

Ostatnie badanie wykazują jednak, że czerwień pompejańska jaką znamy nie miała aż tak intensywnego koloru a dopiero „podgrzanie” miasta podczas wybuchu wulkanu  i wielowiekowa jego konserwacja pod ziemi nadała obecny odcień. Okazuje się, że większość budynków (tych uboższych) miała kolor żółtawy czyli ten, który używany jest do dziś do malowania murów.

Rosso Valentino – czerwień Valentino

Znany na całym świecie projektant mody ukochał sobie kolor czerwony – intensywny, z nutką pomarańczy intensyfikującej kolor czerwieni. Ten ognisty i elegancki kolor stał się jego wizytówką.

Ponoć kolor czerwony stał się jego inspiracją podczas wizyty w Barcelonie gdzie podczas jednego ze spektakli operowych wszystkie  kobiety miały na sobie przynajmniej jakiś detal w kolorze czerwonym. Kiedy w 2008r. Valentino postanowił przejść na emeryturę jego pożegnalny pokaz zakończył się kolumną modelek właśnie w czerwonych sukniach.

Kolor jest tak rozpoznawalny w świecie mody, że określenie „valentino red” weszło do obiegu już lata temu.

ostatni pokaz Valentino
ostatni pokaz Valentino

Wystarczy wejść na stronę Valentino – wita nas kolor czerwony i ogniste rytmy (Barcelony?).

Terra rossa di Siena – Czerwień jak ziemia Sieny

Siena i siena palona to jeden z barwników ziemnych – ugrów. Zamiast glinki zawiera krzem zabarwiony wodnym tlenkiem żelaza. Najlepsze jej gatunki otrzymuje się właśnie we Włoszech, niedaleko Sieny.

I wszystko jasne.To praktycznie jeden z najstarszych pigmentów bo używany był już w starożytnych malowidłach naskalnych i freskach. Szczególnie popularny stał się w okresie renesansu i dlatego ówcześni artyści nazwali go najpierw terra rossa (czerwona ziemia), później siena – od toskańskiego miasta gdzie był wydobywany. A ponieważ po podgrzaniu pigment uzyskuje kolor brązowo-czerwony taki kolor określa się terminem siena palona.

Choć dziś barwnik ściąga się w dużym stopniu z Ameryki Południowej i jej rozległych czerwonoziemów, nadal używa się nazwy koloru siena.

Rosso Veneziano – czerwień wenecka

Prawdę powiedziawszy ja osobiście kolor czerwony budynków bardziej kojarzę z północnych Włoch i regionu Veneto. Tam chyba większość starszych budynków ma charakterystyczny czerwony kolor.

Wenecja - czerwień
czerwień wenecka

Ciepły głęboki czerwony kojarzę między innymi z Wenecji. Kolor ten bierze się z pigmentu zawartego w glinie z domieszką tlenku żelaza. Wydobywana nieopodal Wenecji stała się popularnym barwnikiem stosowanym również przez artystów.

Rosso Tiziano – tycjanowska czerwień

Tycjanowska czerwień to kolor czerwono -złoty. Tycjanowska dlatego, że taki kolor włosów miały zwykle malowane przez niego kobiety. Jako, że artysta był jednym z najbardziej znanych i popularnych malarzy XVI wieku dlatego również i kolor zaczęto kojarzyć z jego obrazami i stosować w opisaniu koloru włosów.

Również i teraz po wpisaniu w przeglądarkę nazwy koloru na pierwszym miejscu wyskakują tematy fryzjerskie:).

 

Na zakończenie dodałabym jeszcze jeden odcień czerwieni – czerwień włoskich dachówek miast i miasteczek włoskich. Wystarczy wyskrobać się na kościelną wieżę lub dzwonnicę albo obrać inny dobry punkt widokowy, spojrzeć na miasto od góry! :)


Zdjęcie w nagłówku ze strony http://auto.ferrari.com/