Cadillac-Roland Balad marmo bianco

Jadąc wzdłuż zachodniego wybrzeża Toskanii, na północ od Pizy widać poszarpane szczyty górskie. To Alpi Apuane, czyli Alpy Apuańskie. Co ciekawe przez cały rok są białe i wyglądają jakby pokryte wiecznym śniegiem.

To jednak złudzenie. A kolor biały jarzący się w promieniach słońca to biały marmur. Gołe marmurowe ściany i wielkie bloki surowego marmuru naprawdę robią wrażenie!

Alpi Apuane są znane ze swoich skał już od czasów Etrusków choć pierwsze regularne kamieniołomy założyli tu dopiero Rzymianie 2 tysiące lat temu. Stąd wydobywano cenny  marmur wykorzystany w najsłynniejszych rzeźbach na świecie, w tym dziełach Michała Anioła – Pieta czy Dawid. Dziś to jedne z najpopularniejszych reprodukcji często rzeźbionych jak kiedyś – z miejscowego marmuru. Michał Anioł wybierał tu również marmur do budowania Kaplicy Sykstyńskiej. Stąd pozyskiwano materiał do budowy znakomitych katedr – nie tylko tych w pobliskiej Florecji czy Pizie.

Marmury z Carrary służyły za budulec dla rzymskich forów i pałaców. A prawdziwy boom na miejscowy marmur nastąpił w okresie renesansu co cieszyło zwłaszcza florenckich Medyceuszów – ród bankierów zarządzający Toskanią w tym czasie. Do ich kieszeni wpływały niebagatelne sumy płacone za modny surowiec – z Florencji, Wenecji, Rzymu…

Dziś w miejsce tradycyjnych metod wjechały buldożery tnące wielkie bloki skalne. Ciągle ścina się góry. Ale plany wybiegają nawet na 600 lat naprzód. Kiedy zetnie się górę, można przecież zejść również pod ziemię:)!

Są dwa rodzaje marmuru – ten bielszy, droższy wykorzystywany jest do produkcji rzeźb. Te można dostać między innymi w wielu warsztatach w Carrarze i jej okolicach. Drugi rodzaj – chyba ten najbardziej kojarzony – przeznaczony jest użytku powszechnego. Zwykle wykorzystywany jest do wykończenia wnętrz. Jeśli więc chcesz zrobić sobie łazienkę w marmurze bardzo jest prawdopodobne, że zostanie ci polecony właśnie ten z Carrary. Włochy, dzięki marmurom z Carrary, są bowiem pierwszym eksporterem marmuru w świecie.

jaskinie – Alpy Apuańskie

Zdjęcie w nagłówku: Cadillac  – Roland Balac //źródło: www.sgfscultura.com. To strona warsztatu rzeźbiarskiego z okolic Carrara realizującego projekty z całego świata.

  • Kartol

    Byłem, super widoki!

  • Biały marmur kojarzy mi się z Chorwacją, bo tam go pierwszy raz widziałam w przyrodzie :) a nie w pięknych blatach kuchennych :)

    • A mi ze słoniami tylko nie pamiętam gdzie je widziałam… 😉