Droga wzdłuż Wybrzeża Sorrento

Wakacje we Włoszech? To brzmi dobrze! A jeszcze lepiej kiedy są dobrze zorganizowane. Podsuwam kilka podpowiedzi. Przeczytaj i w słonecznej Italii czuj się jak u siebie! :)

Przygotowując podroż warto opierać się na sprawdzonych informacjach i stronach www – zarówno przy organizacji noclegów jak i przejazdów. Jako, że zbliżają się wakacje oto kilka podpowiedzi adresów, z których korzystam przy planowaniu wyjazdu.

Przeloty do Włoch

Jeśli przygotowuję podróż po Europie zawsze korzystam ze skyscanner.pl. Strona prezentuje w jasny i przejrzysty sposób kombinacje połączeń. Można również wybrać opcję prezentacji lotów na cały miesiąc – graficzny wykres pozwoli na wybór najkorzystniejszego połączenia. Warto pomanipulować datami wylotów vs przylotów – ceny są ruchome.

Zwiedzanie z lotu ptaka
Zwiedzanie z lotu ptaka

Oczywiście jeśli stawiamy na tanie linie najlepiej monitorować połączenia bezpośrednio na stronach linii. Piszę „monitorować” ponieważ ceny są zmienne. W przypadku wyjazdu do Włoch zaglądać należy na strony Wizzair i Ryanair. Ten pierwszy oferuje nieco niższe ceny i bezpośrednie połączenia na południe Włoch (Neapol).

Podróż samochodem do Włoch

Dla mnie zdecydowanie najlepszy  sposób na podróż – to mobilność, swoboda poruszania się, możliwość wyboru alternatywnych tras i mniej turystycznych  zakątków a dodatkowo nie tracenie czasu na dworcach, lotniskach.  Droga też jest celem! :) Planując podróż własnym samochodem  jakoś tak z automatu otwieram www.viamichelin.pl . Po wyborze trasy, z punktami początkowymi, pośrednimi, z zaznaczeniem preferencji podróży (drogi płatne itp.) otrzymujemy jasne dane z ilością km do pokonania, czasem i ceną przejazdu, dokładne wskazówki do podróży a dodatkowo (wielki plus!) czytelną mapę przejazdu.

bramki
bramki na autostradzie

Nie należy zapominać, że każda trasa wiąże się z dodatkowymi opłatami: za winiety (jak w Czechach, Słowacji, Austrii) albo za przejazdy autostradami z płatnością na bramkach (Włochy). W przypadku Włoch nie są to niskie koszty: Włochy mają jedne z najdroższych autostrad: przykładowo przejazd na trasie Rzym – Neapol kosztuje 12 eur a Neapol – Belluno (niedaleko granicy z Austrią) – 60eur.

Jako, że samochodem pokonuję zawsze tysiące kilometrów (w ostatnim roku ponad 70 tys.) priorytetem po kupnie wozu jest założenie gazu. W pełni zatem rozumiem poszukiwaczy gazu na trasach przejazdowych. Spieszę więc z dobrą informacją na wszystkich italomaniaków, że we Włoszech problemów z gazem nie ma a gaz kosztuje niewiele więcej niż w Polsce (podczas gdy benzyna we Włoszech należy do jednej z najdroższych). Jedynym słabszym ogniwem w podróży jest Austria – tu na trasie jest tylko jedna stacja (za Wiedniem jadąc z Polski). Gaz tankuje się samemu. Natomiast będąc już w pięknej Italii należy pamiętać o tankowaniu gazu poza autostradami przed 20:00: w nocy stacje są zamknięte i można jedynie dobić benzynę na „self’ie”.

Podróżując po Europie bez swojego samochodu, a chcąc być niezależną i mobilną, zwykle wypożyczam go na miejscu. Ja preferuję wypożyczalnie większe, zrzeszone w sieciach z kilku powodów: po pierwsze mają strony internetowe ze sporym wyborem floty i z wyprzedzeniem można zdecydować się na wóz korzystając z licznych promocji. Kolejnym plusem jest obecność sieciówek przy lotniskach więc bezpośrednie, bezpłatne autobusy podwożą cię na miejsce. Dodatkowo niestety zdarza się, że mniejsze wypożyczalnie próbują „wepchnąć” niesprawne lub brudne samochody co w dużych, szanowanych sieciach jest poza standardem.

Dokonując wyboru oferty należy również przemyśleć opcję ubezpieczenia. Niezależnie od kraju zwykle decydowałam się na częściowe pokrycie szkód. Jedynie na południu Włoch wykupiłam opcję pełnego ubezpieczenia. Niestety sposób jazdy południowców przypomina nieco kraje arabskie – przepisy drogowe są jedynie sugestią i każdy próbuje wymusić pierwszeństwo. W konsekwencji wszystkie samochody są poobijane, wgniecione lub brakuje im części. Teraz jednak zastanawiałabym się: dostając kartę pojazdu ta zwykle jest czysta, a tu… Hmm… problem: jak zmieścić miliard krzyżyków? 😉 Przy zdawaniu samochodu, praktycznie bez oględzin,  pracownik potwierdził bezszkodowy odbiór. Czy zatem warto wykupywać pakiet full, który kosztuje więcej niż samo wypożyczenie?

Włoskie koleje

włoskie pociągi
włoskie pociągi

Niezmotoryzowanym polecam! Na dłuższych trasach kursują naprawdę porządne składy, a w wagonach zwykle jest dostęp do gniazdka 220V – spokojnie można podłączyć ładowarkę czy PC. Pociągi pośpieszne (uwaga na tańsze połączenia – te zwykle są opóźnione albo pociąg w ogóle się nie pojawia) zwykle są punktualne, a przy spóźnieniach pociągi czekają na siebie. Do planowania trasy polecam trenitalia.com – jak dla mnie najlepsza strona i z najtańszymi połączeniami. Tu uwaga: po wejściu na stronę główną należy zmienić podstronę wybierając w górnym lewym rogu „tutti i treni” dzięki czemu wyświetlone zostaną wszystkie połączenia.

Kupując bilet z wyprzedzeniem płaci się mniej: nawet do 10eur za przejazd. Warto! Warto również dlatego, że w szczytach turystycznych, zwłaszcza na popularnych trasach między większymi miastami, najkorzystniejsze cenowo połączenia i  miejsca w 2 klasie kończą się wcześniej. Na stacjach są automaty – opcja szybka i wygodna, zwłaszcza, że można wybrać język obsługi, w tym angielski. Czasem jest to jedyna opcja w mniejszych miejscowościach, ponieważ nie zawsze okienka z kasami są otwarte. I w związku z tym uważaj na „dzong”: na krótsze trasy nie zawsze da się kupić bilet w automacie i należy podbiec do najbliższej Tabacheria. Tak więc warto być kilka minut wcześniej jeśli zależy nam na złapaniu określonego pociągu. Przy biletach na krótsze trasy bez miejscówek należy też pamiętać o skasowaniu biletu na dworcu (!).

włoskie koleje
automat do skasowania biletów

Ubezpieczenie w podróży

„Co mi się może stać?” niekoniecznie jest najlepszym, czy w tym przypadku najzdrowszym, podejściem.  Warto nawet dla własnego spokoju pomyśleć o ubezpieczeniu czy sposobie pokrycia kosztów leczenia jeszcze przed wyjazdem. Zwłaszcza, że to kosztuje albo zero albo praktycznie grosze. Polecam zaglądnąć na stronę karty EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.  Wystarczy podejść do NFZ i poza sezonem praktycznie od ręki wydają kartę, bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek dokumentów (wszystkich nas mają w bazie:) ). Karta jest bezpłatna i jest wystawiana na pół roku. Natomiast kiedy planuję wyjazd na narty albo wiem, że na plaży np. wypożyczę sobie deskę zawsze kupuję dodatkowe ubezpieczenie. Przydatne!

narty we Włoszech
narty we Włoszech? Czemu nie!

Noclegi we Włoszech

Dla mnie niezawodną stroną przy rezerwacji noclegów, niezależnie od kraju, jest booking.com. Absolutnie dyskwalifikuje inne strony. Ceny zwykle są niższe, rezerwacje nawet dnia poprzedzającego nocleg docierają na czas, na stronie są dokładne opisy obiektów, pokojów (ze zdjęciami), a przy weryfikacji miejsca pomagają  opinie i walutacje wcześniejszych gości. Jedynym poważniejszym minusem jest brak ofert z B&B i agroturystyk zwłaszcza, że we Włoszech jest sporo tego typu obiektów. Jadąc zwłaszcza na północ warto zaglądnąć zatem na strony lokalnych organizacji skupiających mniejsze struktury jak np. strona http://www.bed-and-breakfast.it/ . W przypadku południa agroturystyki i tego typu obiekty mają nieco inny charakter: bardzo często są otwarte jedynie w weekend i zwykle głównym motywem otwarcia jest restauracja i możliwość spędzenia czasu z rodziną podczas dnia bez możliwości noclegu.

nocleg niekoniecznie w hotelu
nocleg niekoniecznie w hotelu

I tu kolejny plus bycia mobilnym (=samochód): można spędzić cudowny czas wybierając nocleg w domostwie położonym wśród winnic czy gajów oliwnych na wsi, zajadając się przepysznymi lokalnymi produktami i popijając wyśmienitym domowym winem. Zamiast obijania się od stacji do stacji mieszkając w miejskich hotelach czyż nie jest pięknie krążyć po przepięknych wioskach korzystając z uroków, smaków i gościnności włoskiej? Zdecydowanie! W końcu droga też może być celem! :)