Kalabria

Mezzogiorno. Meridione. Południe. Określeń na południowe Włochy i ludzi tu mieszkających jest wiele. Sporo z nich stworzyli i używają rodacy z północy . 

Mówiąc o południowych Włoszech zwykle ma się na myśli mieszkańców regionów Campania, Puglia, Basilicata, Kalabria i Sycylia – czyli regionów najbardziej wysuniętych na południe.

HOTEL W NEAPOLU

Natomiast historycznie i kulturowo do Południa wpisują się również Molise i Abruzzo pomimo, że leżą w środkowej części Włoch, a także Sycylia. Czasem dorzuca się Sardynię.

Wszystkie te regiony przez wieki były zjednoczone pod rządami Burbonów tworząc Królestwo Obojga Sycylii. Było to największy terytorialnie królestwo na Półwyspie Apenińskim przed zjednoczeniem Włoch w latach 60-tych XIXw.. Czyli, można powiedzieć, całkiem niedawno.

Królestwo Obojga Stycylii
Królestwo Obojga Stycylii // źródło: wikipedia.it

Jednym z popularniejszych określeń na południowe Włochy jest „Mezzogiorno”. „Mezzo” to połowa, „giorno” to dzień. Połowa dnia, znaczy południe:). Określenie stało się na tyle powszechne, że weszło do oficjalnego języka. W regionie Puglia i Basilicata wychodzi Gazeta dell mezzogiorno, działa Banca Popolare del Mezzogiorno.

Innym całkiem powszechnym określeniem Południowych Włoch jest Meridione, a południowców nazywa się Meridionali. Dosłownie oznacza to południowcy. Ma natomiast nieco pejoratywne konotacje. Często używa się go dla podkreślenia stereotypu południowego: braku respektowania prawa czy biedy.

Bardzo mocnym i negatywnym określeniem jest natomiast „terrone„. Terra to oczywiście ziemia. Oczywiście jest powszechnie wiadome, że południe jest rolnicze, natomiast w tym przypadku słowo oznacza po prostu wieśniaka. Południowcy odwdzięczają się tym z północy nazywając ich „polentoni” (zwykle mając na myśli zjadacza polenty bardzo popularnej na północy).

zjednoczenie Włoch
150-lecie fałszywego zjednoczenia. Nie świętuję ! (źródło www.retedeicittadini.net)

Południe jest dumne ze swojej historii, swoich osiągnięć, kuchni, rolnictwa. Nawet młodzi nie zamierzają mówić innym językiem niż lokalny dialekt. Tu życie płynie swoim tempem, raczej powolnym choć głośnym.

Choć flagi włoskie są często i chętnie wywieszane przy każdej możliwej okazji wielu południowców nadal myśli o Włoszech jako o „cosidetto Paese” czyli tzw. kraju. Może przez to niechętnie podchodzi do tych z północy postrzegając ich jako wyzyskiwaczy południa i tym chętniej narzeka na włoskie realia. I oczywiście na Unię Europejską i euro, które postrzegają jako źródło wszelkiego zła: „wcześniej żyło się dobrze a teraz musimy tylko płacić do Unii”.

I dlatego spora część mieszkańców Garibaldiego uważa nie za bohatera narodowego a za najeźdźcę.

garibaldi
Bohater niczego, który zamiast pilnować swojego nosa wiecie co… (znalezione na FB)

Trudno nie przyznać, że południe Włoch jest całkowicie odmiennym krajem od Włoszech północnych. Tak, tak. Krajem…

 • Dzięki Tobie dowiaduję się wielu ciekawych informacji o Włoszech, dzięki

 • Jagoda, czy dobrze rozumiem, że pilotujesz grupy we Włoszech? Czy właśnie na Południu?

  • Ostatnią moją grupę pilotowałam kilka lat temu. Teraz pilotuję jedynie moich gości:). Ale czytasz mi w myślach ponieważ postanowiłam odnowić licencję. Bo czemu nie? :)

 • Południe Włoch jest piękne. Kalabria, Sycylia… Naprawdę piękne miejsca.

  • Czyli wiadomo dlaczego warto pojechać do Kalabrii… :)

 • weronika

  Niby „cosidetto paese” ale i tak każdy Włoch, nawet z południa, jest dumny, że jest Włochem i z zapałem wymachuje flagą w rytm hymnu włoskiego.

 • Prawdziwe Włochy są już tylko na Południu.Jeżdżę po całej Italii, ale ciągnie mnie Kalabria, Basilicata, Apulia, wszystko co na południe od Neapolu. Północ jest piękna ze względu na Alpy, ale coraz bliżej im do Austrii. Italia to moja miłość więc chętnie czytam doświadczenia i obserwacje innych. Z tą komunikacją w rejonie Neapolu było świetne.