Scilla - panorama

Mityczna Scilla Homera

To ponoć tutaj mityczna nimfa Scylla, piękna dziewczyna zamieniona przez zazdrosną Kirke w przerażającego potwora morskiego siała postrach postrach wśród żeglarzy. Wraz urzędującą po drugiej stronie lądu Charybdą.

Mityczne potwory Scylla i Charybda z Odesei Homera były prawdopodobnie wirami wodnymi powstającymi w Cieśninie Mesyńskiej – miejscu gdzie Morze Jońskie spotyka się z Morzem Tyrreńskim. Wąski przesmyk o szerokości zalewie 3 kilometrów i silne wiatry (zawsze tu wieje) rzeczywiście mogły utrudniać nawigację . A problemom dzielnych śmiałków przyglądały się leżąca po stronie Kalabrii naskalna Scilla (rzekoma Scylla), a po stronie Sycylii Charybda (Cariddi) część Torre Faro.

Cieśnina Mesyńska
Cieśnina Mesyńska, z tyłu Sycylia

 

Czas na morze

Oblana lazurowymi wodami Morza Tyrreńskiego, otoczona wzgórzami Aspromonte, skalista Scilla to miejsce, które ciężko zapomnieć.

Jej rytm życia określa wszechobecne morze – „czas na morze” to słowa, które każdy powtarza tu jak mantrę począwszy od kwietnia aż po końcówkę sezonu we wrześniu. Rozległe zakole plaży zamkniętej dwoma potężnymi skałami są zawsze pełne, a po zwyczajowym „ciao come stai” (cześć, jak się masz?) w rozmowach mieszkańców pojawia się pytanie „czy już byłeś dziś nad morzem”?

Sclla - plaża
Sclla plażowo

Morze to również nadmorskie wiaty garażowe dla łodzi – źródła utrzymania dla rybaków miecznika i nadmorskie chaty – uwielbiane dzieci wybiegające z domu bezpośrednio do morza by zanurzyć się w wodzie.

Scilla jest malownicza. A to za sprawą wzgórz Aspromonte opadających w morze ale po drodze formujących niewielkie wypłaszczenia, na których usadowiła się miejscowość oraz wąwozy i groty chętnie wykorzystywane przez mieszkańców do przechowywania łodzi.

Scilla Kalabria
Scilla – widok na zamek

W jednym miejscu Aspromonte zachowuje swą wysokość tworząc wysoką grzędę wysuniętą w morze – tu usadowił się zamek dominujący nad miejscowością. Jego ostatnim właścicielem była rodzina Ruffo i stąd tak właśnie go nazywają. Zamek Ruffo to niepowtarzalny punkt widokowy na Sycylię,  Cieśninę Messyńską, Wyspy Eolskie i Stromboli.

Scilla Kalabria
Scilla z oddali

Tuż za twierdzą przysiadła miejscowość Chianalea – dla mnie osobliwy skok w czasie. Chianalea to mała grupa domów, biednych chat rybackich, wąskie uliczki, liczne schody, które wspinają się ku górze Scilla, kościoły i kapliczki, a przy brzegu przycumowane łódki zwane passarelle.

Scilla
widok z zamku

Warto uciec w takie miejsce gdzie można przysiąść oglądając rybaków wracających z połowów, spokojnie wypić kawę albo zjeść granitę na śniadanie, a później wyciągnąć się na plaży czekając na wieczór żeby przy jednym ze stolików przy morzu zjeść pyszną kolację przyrządzoną na bazie świeżych ryb.

Scilla Kalabria
Scilla – naskalny zamek