Wybrzeże Amalfitańskie - z tarasu w Ravello

Czy zastanawialiście się z jakich miejsc fotografowie robią najpiękniejsze panoramy miast włoskich? Pocztówki oddające  wspaniałe widoki Rzymu, Florencji,  Neapolu… Dziś zapraszam na spacer ich śladami.

A oto przewodnik kartograficzny 😉 Wystarczy klik i pojawia się nazwa, można też przesuwać, pomniejszać i wędrować pomiędzy miastami.

Rzym

Wzgórze Janiculum 

Wzgórze Janiculum lub Gianicolo jest też uważane za ósme wzgórze Rzymu – w nawiązaniu do słynnych siedmiu wzgórz, wokół których zbudowano starożytny Rzym. Jest drugim co do wysokości wzgórzem Rzymu, położonym nieco z boku centrum miasta.

Rzym
Rzym z Pincio

Tu nakręcono pierwsze sceny filmu, który wzbudził powszechne zachwyty i zebrał wiele nagród, w tym Oskara (2014) za najlepszy film nieanglojęzyczny: La grande bellezzaZnajdujące się po drugiej stronie rzeki od centro storico Janiculum ma wspaniałe widoki na miasto: Bazylikę Świętego Piotra, Panteon, Schody Hiszpańskie… Warto tu przyjechać nie tylko dla widoków ale również żeby odpocząć od zgiełku miasta w spokojnym, malowniczym parku.

Kopuła Bazyliki Św. Piotra na Watykanie

Kiedy wyskrobie się już po 550 schodach (ewentualnie opcja z windą skracającą drogę o połowę) warto odsapnąć żeby później móc bez przeszkód „na lekko wzdychać”. Oj tak, panorama niezapomniana! Widok na Watykan i Rzym z tego miejsca – bezcenny!

Gianicolo - bazylika
Gianicolo – widok bazyliki

Ponieważ, jak wiemy, Rzym to miasto wzgórz zatem i miejsc widokowych nie brak. Na pewno nikt nie pożałuje czasu spędzonego na kontemplowaniu obrazu wiecznego miasta z jednego z parków – nieco odleglejszych od centrum  od Wzgórza Janiculum ale za to jakże spokojnych i pieknych:

 tarasu widokowego na wzgórzu Pincio – plac Del Popolo (gratis) z pięknymi zachodami słońca z kopułą Bazyliki w tle,

widok ze Wzgorza Pincio
widok ze Wzgorza Pincio

–  z tarasu widokowego na wzgórzu Awentyn (Aventino), z Giardino degli Aranci (gratis) jest  zjawiskowy widok na kopułę Bazyliki Watykańskiej nad dachami domów i koronami drzew; niedaleko, na Placu Kawalerów Maltańskich znajduje się brama klasztoru przez którą można oglądać widok na Bazylikę św. Piotra (ponowne odesłanie do La grande bellezza),

– z tarasu widokowego na wzgórzu Monte Mario – Park dei Mellini obok Obserwatorium Kopernikańskiego – spokojne miejsce z kawiarnią i restauracją; ( gratis), zasobniejsi turyści mogą się posilić w La Pergola (3 gwiazdki Michelin) lub odetchnąć w spa z niepowtarzalnym widokiem (w środku nie byłam ale zdjęcia hotelu mówią same za siebie;) ).

Rzym - widok z Pincio
Rzym – widok z Pincio

Mediolan – Duomo

Duomo w Mediolanie jest symbolem miasta. Jest jedną z największych świątyni wzniesionych w Europie – wraz z Bazyliką Świętego Piotra w Watykanie, St. Paul w Londynie i Katedrą w Sewilli. Dach katedry jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Mediolanie.

Mediolan - katedra
Mediolan – katedra

Z wysokości około 70 metrów, spoza posągów, iglic, pilastrów kościoła można zobaczyć niesamowity widok na miasto. Chyba właśnie dla zachodów słońca Le Terrazze są otwarte w piątki i soboty w okresie letnim aż do 21:30. Kolor marmurowych konstrukcji pięknie zmienia kolory przy zachodzącym słońcu. To miejsce, które fascynuje.

Florencja

Piazzale Michelangelo

Historycze centrum Florencji ulokowało się na stosunkowo płaskim terenie dlatego wystarczy podjechać zaledwie kilka kiometrów, żeby mieć wpsaniał panoramę na miasto. Ja lubię Piazzale ponieważ pięknie widać wstążkę rzeki Arno z przerzuconymi przez nią mostami, w tym z charakterystycznym Mostem Złotników na pierwszym planie. Nieco po prawej dumnie wybija się kopuła katedry Santa Maria del Fiore, Campanilla Giotta, a wreszcie wieża Pałacu Signoria.

San Miniato

San Miniato znajduje się nieco powyżej Piazzale Michelangelo, ciągle po południowej stronie rzeki. Od tej strony jest najbardziej widokowo ponieważ w dole ciągnie się linia rzeki nad którą, jest czysta panorama ścisłego centro storico.

Boboli Florencja
Ogrody Boboli – Florencja

Ja gorąco polecam również Ogrody Boboli – jedno z najbardziej znanych miejsc we Florencji, choć nieznanych wśród turystów. Zwłaszca w piękny słoneczny dzień rozciąga się stąd na prawdę wspaniały widok, dookoła zieleń, fontanny i aleje spacerowe.

Florencja
Florencja – panorama z dzwonicy

W samym centrum poszukiwacze pięknych widoków na pewno nie ominą dzwonnicy Katedry. Jako pewną przygodę można potraktować 414 stopni wąskich schodów na wieżę, ale za to  trudy wspinaczki wynagradzane są w dwójnasób pieknym i rozleglym widokiem na miasto. Florencję masz u stóp!

Bolonia

Wieża Asinelli

Charakterystycznymi budowlami w Bolonii są Due Torri, czyli dwie krzywe wieże: Torre degli Asinelli i Torre Garisenda.

Bolonia - Panorama z Torre degli Asinelli
Panorama z Torre degli Asinelli

Konstruktorzy wież chyba na prawdę siedzieli w oślej ławce (asinello = osiołek) skoro pierwsza z nich ma 97 metry i jest odchylona od pionu o 2 metry, a druga ? niższa, ale odchylona od pionu o ponad 3m!  Torre degli Asinelli niegdyś była więzieniem, a obecnie służy jako punkt widokowy, z którego można podziwiać przepiękne krajobrazy, ze wzgórzami wznoszącymi się nad budynkami Bolonii. Może nie koniecznie wzgórza te są one widoczne w zimie podczas deszczu, ale musicie przyznać, że nawet przy niesprzyjającej aurze Bolonia ma swój urok.

San Michele in Bosco

Poza murami miasta ulokował się monaster San Michele. Położony jest na wzgórzu, z których widać całą panoramę miasta jak na dłoni. Żeby dojechać na miejsce trzeba się kierować na południe miasta, przejechać ring Bolonii i podjechać do góry do PArku San Michele.

Bolonia San Michele in Bosco
Bolonia – panorama miasta z San Michele in Bosco

Neapol

Wezuwiusz

Wezuwiusz to jeden z najgroźniejszych i najlepiej monitorowanych wulkanów na świecie. Również dlatego, że u jego stóp rozciąga się potężna aglomeracja Neapolu licząca sobie 5 milionów (!) mieszkańców.

Ze szczytu rociąga się niepowtarzalny widok – Zatoka Neapolitańska z malutkimi wyspami – Ischia i Procida, zamknięta rozlewającymi się w nieskończoność zabudowaniami Neapolu; nieco na lewo malowniczy Płw. Sorrentyński z jakby przyklejonym Capri. Jeśli weźmie się lornetkę na końcu szlaku dojrzeć można starożytne miasto: Pompeje.

Neapol z Wezuwiusza
Neapol z Wezuwiusza

Sant’Elmo

Zamek wybudowany na najwyższym wzniesieniu miasta w dzielnicy znajdującej się praktycznie nad centrum Neapolu. Sam Neapol jest bardzo malowniczym, piętrowym miastem, a stąd dodatkowo (w odróżnieniu od powyżej opisywanego miejsca) pięknie widać Wezuwiusza ;).

Neapol nocą
nocna panorama Neapolu z Sant’Elmo

Mając do dyspozycji samochód w Neapolu polecam zjazd nr 9 z tangenziale: kosmicze estakady z kosmicznymi widokami. Stąd po prostu wystarczy się pokręcić serpentynami w dół w kierunku centrum żeby ponad dachami domów cieszyć się widokami Zatoki.

Cudowne widoki na miasto, zatokę, Wezuwiusz i okoliczne wyspy rozciągają się również z licznych tarasów Parco Virgiliano di Posillipo (nie pomylić z Parco Vergiliano!). Stąd robi się zdjęcia jednemu z najbardziej rozpoznawalnych miejsc okolic Neapolu – wysepce Nisida. W krajobrazie wyróżnia się również (bardzo pięknie bo na tle Wezuwiusza)  Castel Dell’Ovo – miejsce, z którego patrzy się na Neapol od strony morza.

widok na Neapol
widok na Neapol z Castel Dell’Ovo

Zamek leży na malutkiej wysepce a z promenadą łączy go kamienny most. Dzięki wysuniętemu w morze położeniu ładnie widać piętrowość miasta zataczającego łuk nad Zatoką Neapolitańską. I na tym byłby koniec plusów miejscówki: stąd nie widać skali Neapolu, a obskubany, czerwony, ogromny budynek wiezienia na pierwszym planie całkowicie rujnuje widok. Stąd cudnie wygląda za to Wezuwiusz rozpostarty nad kołyszącymi się w rytm fal żaglówkami.

 • „Jeśli weźmie się lornetkę na końcu szlaku dojrzeć można starożytne miasto: Pompeje” ? Nie wiem, jakim cudem :) Neapol leży na północny zachód od Wezuwiusza, a Pompeje na południowy wschód od niego, czyli dokładnie w drugim kierunku.

  • Zgadza się – będąc na szczycie Wezuwiusza obchodzisz go po stronie zachodniej z północy w kierunku południa. Kiedy dojdzie się do miejsca już zagrodzonego widać właśnie całą panoramę południową:)

 • Italicus

  Chyba najpiękniejsze widoki są w Neapolu. A to dlatego, że miasto leży na wzgórzach i jest piętrowe. Poza tym rozbudowało się wokół Zatoki Neapolitańskiej, z rozrzuconymi wyspami – Capri, Procida, Ischia. A całość panoramy zamykają Weuwiusz i górzysty Półwysep Sorrentyński. Wspaniałe widoki! :)

 • Mnie we Włoszech najbardziej podobał się Neapol. No i z tych widoków też najładniejsze chyba z Neapolu 😉 na drugim miejscu Bolonia (w której nie byłem). :)

  • Neapol jest piętrowy. I dlatego jest cała masa naturalnych punktów widokowych.

 • Też wielokrotnie słyszalam, ze Neapol jest najładniejszy ze wszystkich miast we Włoszech. Ja chetnie bym udala na taras widokowy do Rzymu:)

  • Neapol jest najładniejszy ze wszystkich włoskich miast… hmmm. Powiedzmy najciekawszym 😉

 • Martyna

  Z tych miejsc byłam tylko w Mediolanie i Rzymie. W Mediolanie wtedy główna katedra była remontowana więc wiele sobie nie pooglądałam. Ale za to w Rzymie było na co popatrzeć. Aż chce się wracać :)

 • Świetny pomysł na wpis. Ostatnio, w jednym z miast, spotkałam się z ofertą wycieczki po miejscach widokowych. Też super pomysł

 • Panorama Neapolu zdecydowanie wygrywa:) Byłem tam dawno temu i nie bardzo kojarzy mi się z pięknych widoków, czyli albo tak wypiękniało, albo byłem w złych miejscach. Tak czy inaczej – musze pojechać znowu!

  • Zagadzam się. Jeśli misto rozłożyło się na pagórkach wokół zatoki a do tego panoramę zamyka Wezuwiusz, Monti Lattari, Capri, Procida i Ischia to według mnie rywali widokowych po prostu mieć nie może.

 • W sumie to też dobre miejsca, aby narysować jakąś ładną mapę panoramiczną. Swoją drogą nigdy się nie zastanawiałem, skąd się robi takie fajne panoramy, więc chyba przed kolejną podróżą będę guglać i to 😉

  • Można zaczynać wycieczki od miejsc widokowych: patrzy się z góry i mapa w głowie się układa. A poza tym z góry lepiej wszystko wygląda :)

 • Tomasz

  Ja byłem na 7 wzgórzach Rzymu i jak dla mnie panorama miast jest najpiękniejsza chyba Rzymu. Neapol, tak. Ma swój niepowtarzalny klimat. Nie mniej obstawiam stolicę.