Kalabria

Pomimo długiej, bogatej historii i pięknej scenerii, Kalabria jest jednym z najmniej

eksplorowanych przez turystów regionem we  Włoszech. Właśnie dlatego dziś tam zaglądniemy.

Kalabria jest południową częścią tak zwanego ” Mezzogiorno „czyli południa (mezzo= połowa, giorno=dzień), które obejmuje też  regiony Abruzja, Basilicata,  Molise, Apulia i Sycylia. Była pod panowaniem prawie każdej cywilizacji – greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, aragońskiej, normańskiej, hiszpańskiej, francuskiej, Saracenów, Wandalów, Burbonów.

Kalabryjska Bova
Kalabryjska Bova

Kalabria – kraina słońca i morza

Region jest wielkości Małopolski (15 tys m²) tylko, że nieco rozciągniętej: półwysep mierzy 240 km długości, choć w najwęższym miejscu ma zaledwie 32 km szerokości. Do wybrzeża, w najgorszym razie, jest 50 km. :) Poza linią wybrzeża wnętrze półwyspu jest górzyste przez co jest malowniczo i widokowo. A w bardziej gorące dni można zamieszkać wyżej – na początku maja w niektórych zalesionych miejscach leży jeszcze śnieg, a przecież od już upalnego wybrzeża było zaledwie 50km(!).

Tereny górskie oddzielają dwa morza:Tyrreńskie i Jońskie o, suma sumarum, 800-kilometrowej linii wybrzeża (!).

hotele we Włoszech

Kalabria pozostała niezakłóconym, dziewiczym rajem z antycznymi miasteczkami na szczytach gór i młodszymi, częściej odwiedzanymi, miejscowościami nadmorskimi. Te często pomijane przez turystów tereny oferują coś dla każdego: miłośników sztuki, smakoszów kuchnię opartej na świeżych i prostych składnikach, amatorów malowniczych krajobrazów. Miłośnicy sztuki i architektury zwykle wybierają większe centra we Włoszech: Florencję, Rzym i Wenecję, nie słysząc nawet  o bogatej historii i sztuce Kalabrii i jej fascynującej mieszance stylów architektonicznych i artystycznych dających poczucie, że cofasz się w czasie: starożytne greckie brązy, bizantyjskie kościoły, zamki Normanów…

Kalabria
Kalabria – plaże

Zaglądnijmy do kilku miejscowości. Przed podjęciem decyzji o podróży do Kalabrii warto przecież zadać sobie pytanie „czy warto?” Jak dla mnie – pytanie czysto retoryczne;)!

Pentedattilo – Miasto duchów

Opuszczony więcej ponad 40 lat temu, miasteczko Pentedattilo jest prawdziwym skansenem. Przyklejony do skał z piaskowca w kształcie dłoni jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Kalabrii. Nazwa wsi pochodzi od greckiego Rentedaktylos i oznacza pięć palców, takich jak pięć dziwnych szczytów gigantycznej dłoni, która dominuje na starym miastem.

Porzucona miejscowość Pentedatillo wśród wzgórz Aspromonte
Porzucona miejscowość Pentedatillo wśród wzgórz Aspromonte

Gerace

To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek we Włoszech – już samo to jest wystarczającym powodem do odwiedzenia miejsca. Bardzo malownicze przez swoje położone na szczycie wzgórza. Choć

Katedra w Gerace
Katedra w Gerace

dziś ciężko to sobie wyobrazić, w mieście było niegdyś ponad 120 kościołów. Dziś pozostało 19, w tym imponująca Cattedrale dell’Assunta zbudowana w 1045r., największy kościół Normanów w Kalabrii.

Gerace
Gerace

Ponoć w skarbcu katedry znajduje się XII-wieczny krzyż Templariuszy z Jezrozolimy. I tu pojawia się postać sławetnego rycerza,  wspominanego również w Pieśni o Rolandzie – Guiscarda. Jego nieustające wojny pełne ryzyka i forteli były przekazywane z ust do ust i spisywane w kronikach. Gdy razu jednego został rozpoznany i uwięziony przez mieszkańców Gerace, zdołał przekonać władze, że jego zgładzenie będzie równoznaczne z wyrokiem śmierci na ludność miasta. Obiecał, że po wyzwoleniu go nie zamieni Gerace w normańską twierdzę a mieszkańcy nie zostaną ukarani. I takim sposobem, po uwolnieniu, nadał połowę miasta bratu Rogerowi polecając mu wzniesienie zamku!

Reggio Calabria

Reggio Calabria nie zachował wiele starożytnych śladów jego początków, a nieliczne pozostałości obejmują greckie mury i łaźnie termalne z okresu rzymskiego. Choć można zobaczyć nieco nowsze budynki m.in. Castello Aragonese z XVw. Miłośnicy sztuki nie powinni jednak przeoczyć Museo Nazionale. Magnesem kolekcji są brązy Riace, dwie niesamowite rzeźby pochodzące z około 450r. pne. Zagubione na Morzu Jońskim ponad 2000 lat temu, a odkryte niedawno, bo w 1972r. uważane są za najważniejsze posągi okresu Wielkiej Grecji. Od Muzeum koniecznie należy zejść kilka kroków w dół – ku 4-kilometrowej promenadzie sąd jest bajkowy widok na Sycylię z Etną.

Kalabria
Brązy

Le Castella

Jednym z miejsc, które z miejsca zauracza jest niewątpliwie Le Castella. Ten piękny zamek,  niemal otoczony Morzem Jońskim na końcówce cypla, został wybudowany przez Aragończyków. Chociaż nigdy się nie dowiemy, czy to naprawdę był dom greckiej bogini Calypso i kochającego morze Ulissesa – jak pisał Homer – spacery po zamku i jego murach to inspirujące doświadczenie!

Le Castella
Le Castella

Kiedyś w Kalabrii podobne fortece znajdowały sie niemal na kazdym skrajnym punkcie wybrzeza i słuzyły obronie przez Turkami i Arabami. Do dnia dzisiejszego w najlepszej kondycji zachowała sie właśnie ta i stanowi piękną atrakcję turystyczną okolicy.

Bova czyli Vua

Bova w Kalabrii
Bova w Kalabrii

Bova  jest centrum kulturalnym  kalabryjskiej greckiej  mniejszości językowej. Stara część miasta znajduje się na szczycie wzgórza i rozciąga się z niej rozległa panorama wybrzeża Morza Jońskiego i wschodniej Sycylii. Jeśli dodam, że miasteczko należy do Borghi piu belli d’Italia” (najpiękniejsze wioski Włoch), stowarzyszenia zrzeszającego wyłącznie najpiękniejsze miejscowości, które zachowały swój dawny charakter, żadne dodatkowe słowa zachęty nie będą potrzebne:)!

Każdego roku Bova jest gospodarzem Paleariza  Festival mającego na celu podniesienie świadomości na temat kultury greckiej w Kalabrii.

Roghudi – Miasto Duchów 2

Nie jest łatwo się tam dostać. Opuszczona wieś Roghudi leży w jednym z najgłębszych kanionów w górach Aspromonte.  Ale po dotarciu są nagradzani jednym z najbardziej spektakularnych widoków. 

Roghudi opuszczone miasto
Roghudi. Opuszczone miasto

Wioska została opuszczona w 1973 roku ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się ziemi. Jednak, pomimo katastrofalnych prognoz, stare domy Roghudi wciąż trzymają na wzgórzu.  Mieszkańcy Roghudi należeli do greckiej mniejszości językowej – dziś tworzącej nowe miasto Roghudi oddalonego stąd o 30 km.

Rossano

Nazywany bizantyjską stolicą Kalabrii albo Raveną południa, Rossano jest jednym z najbardziej interesujących miejsc sztuki i architektury. W Duomo znajduje się słynny IX-wieczny fresk z bizantyjską Madonną Achiropita – fresk „nie malowany ręcznie”: uważa się, że fresk został stworzony przez aniołów. Jeszcze bardziej zaskakującym odkryciem w tym niewielkim miasteczku jest Codex Purpureus Rossanensis w Muzeum Diecezjalnym – manuskrypt przedstawiający życie Chrystusa przywieziony do Rossano przez greckich mnichów w VI wieku(!). To jedna z najstarszych znanych Ewangelii obrazkowych.

Kalabria
Madonna Achiropita

Kalabria widziana z lotu ptaka

Na koniec zapraszam na przejażdżkę samolotem:)! Lot zaczynamy po zachodniej stronie spoglądając na miejscowości Tropea i Scilla, zahaczamy o L’Aspromonte i wracamy po stronie wschodniej półwyspu – plażami Morza Jońskiego.

W tym przypadku obraz wart jest tysiąc słów. Chyba już nie ma wątpliwości czy warto zobaczyć Kalabrię…

 • Super, dopisuję do mojej listy na następne kalabryjskie wyprawy! :) Właśnie kilka dni temu wróciłam z kolejnej i, po raz kolejny, jestem zachwycona :) To wspaniały region, oferuje tak wiele, że właściwie codziennie można zobaczyć coś innego. Podczas niecałych trzech dni zwiedziłam niesamowite miasteczka (największe wrażenie zrobiła na mnie Civita, o albańskich korzeniach i z cudownym wąwozem i potokiem Raganello!), byłam nad morzem i w Parku Narodowym Pollino, w którym można pochodzić po górskich szlakach i podziwiać fantastyczne widoki. Dodam też, że tego samego dnia byliśmy właściwie w dwóch regionach – podjechaliśmy także do części Parku leżącej w Bazylikacie :) A z naszego b&b mieliśmy widok na góry i morze jednocześnie – czego chcieć więcej? 😉

  Nie ukrywam, że wspaniale mieć Kalabrię „po sąsiedzku” :)

 • Alina

  Ale pięknie! I te lazurowe wody. Jedyny problem to słabo rozwinięta komunikacja. Bez własnego samochodu ani rusz…

  • Zagadza się. Ale jest i plus: nie ma tam bardzo wielu turystów. Jest kameralnie;).

 • Piękna słoneczna Kalabria. Koniec świata. :)

 • Aleksandra

  Pozdrawiam z Kalabrii. ….Ja mieszkam w Acrii niedaleko Cosenzy….Jak kiedyś będziesz może wybierzemy się gdzieś na kawę lub pizzę. …Ola

  • O, w Cosenzy mamy jednego znajomego. Bardzo chętnie wyskoczę na kawkę albo pizzę! :)

   • witajcie, chce wybrac sie do kalabrii, prowadze bloga kulinarnego i zalezy mi na poznaniu prawdziwej tubylczej kuchni! polecicie cos?

    • Kuchnia kalabryjska jest nieco pikantna. Jeśli lubisz ostrzejsze smaki spróbuj np. ‚nduja we wszelkiej postaci. 😉 A poza tym peperoncini, czerwone cebule – z nich słynie region. Z łagodniejszych produktów oczywiście lokalne olio di oliva, melanzane, pomodori… Z serów polecam butirro, giuncata oraz lokalne owcze pecorino i caciocavallo. I tak dalej, i tak dalej… :) W Kalabrii mają również inny krem do cornetto niż ten robiony bardziej na północ (crema pasticcera) – tu przypomina bardziej nasz krem z kremówek. Pycha! A, oczywiście trzeba popróbować pysznego wina!

     Ze smaczków: można tutaj spróbować również kuchni greckiej ponieważ w Aspromonte, np. w Bova jest duża mniejszość grecka zamieszkująca te tereny od wieków. :)

 • Polecamy Kalabrię również i my. Jeśli szukacie spokojnego miejsca i luźniejszych, spokojniejszych plaż, dobrego jedzenia i przyjaźnie nastawionych ludzi to jest to miejsce dla was!

  • Marcin Krzyzanowski

   Wiem,ze kotlet jest odgrzewany ale polecam hotel Villaggio S….. w Santa Domenica. Nie chcę robić reklamy ale jedziemy tam kolejny raz bo warto. Plaża przepiękna, jadło pyszne i cena przystepna. Tyle, że to nie są takie 100% Wlochy. Południe bardzo różni się od np. Toskanii. Ale zależy kto co lubi. Ja północ zwiedziłem całą a południe tylko trochę więc wracam do Kalabrii:-). Jak coś to służę pomocą organizacyjną w dotarciu. https://uploads.disquscdn.com/images/53036367d326cd694e41a817cd875ecea0a0a6e414a0d6b39dadc34447368e51.jpg

 • Tomaso81

  Witam ,nie będe ukrywał bardzo lubię Italię to za mało powiedziane ,spędzam tam wakacje z rodziną i nigdy nie byłem w Kalabrii czy może mi ktoś polecić fajne miejsce (głównie plaża i spacery i fajne widoki ) wiadomo autem z poludnia naszego kraju jest trochę jazdy więc czym bliżej tym lepiej :) acha oczywiście plaża piasek bo we Włoszech jest z tym różnie :)