wyjście na Wezuwiusz

Oglądając sielankowe zdjęcia malowniczego Neapolu, rozpościerającego się u stóp łagodnych zboczy Wezuwiusza można jedynie westchnąć „jak pięknie”!

Wezuwiusz koło Neapolu
Wezuwiusz. Przestrzeń


Fakt jest faktem, do tego niezaprzeczalnym – panorama przepiękna (oczywiście zdjęcie robimy bez zoom’u żeby nie było widać sypiących się budynków tonących w śmiechach w samym mieście – to nie jest ironia ale kolejny fakt, niezaprzeczalny).

Wezuwiusz
Wezuwiusz w czasach historycznych

Piękny podwójny stożek Somma-Vesuvio mając zaledwie 1281m robi wrażenie dużo wyższego ponieważ  wznosi się od samej tafli morza. Zręby masywu tworzy starszy wulkan Somma, którego szczyt został zmieciony podczas  wybuchu wulkanu w 79r. (wraz z m.in. Pompejami). W powstałej po eksplozji kalderze zaczął wykształcać się nowy stożek  Wezuwiusza.

włoski Wezuwiusz
widok na Półwysep Sorrentyński

W ostatnim czasie temat Wezuwiusza zaczął się pojawiać coraz częściej w rozmowach Włochów. Są tego dwie przyczyny: film „Pompei”, który w lutym wszedł do kin oraz podpisanie w połowie lutego przez nowego premiera Enrico Letta nowego planu ewakuacji ludności z rozszerzeniem „strefy czerwonej” wokół wulkanu. Plan obejmuje ewakuację 700tys. ludności (wcześniej 550tys.) z 25gmin do 19 określonych prowincji – to jest teren narażony zarówno na inwazję lawy i uderzenia fali gorących gazów jak i upadek mas materiału piroklastycznego.

widok z Wezuwiusza
widok z Wezuwiusza

Nowością jest, że teraz plan regulowany będzie dekretem a nie umowami, które nie były wystarczająco efektywne. Tu będzie anegdota: ostatnia umowa, z 2001r., zakładała np. przeprowadzenie ćwiczeń obrony cywilnej. Przy okazji testowana była ewakuacja drogą kolejową. Pociąg, który miał dojechać na godz. 9:00 do jednej z ewakuowanych miejscowości (Portici) opóźnił się o godzinę ponieważ… w wagonach podstawianego pociągu odkryto nad ranem całe rodziny bezdomnych, którzy spokojnie sobie spali z całym dobytkiem porozkładanym w pociągu (!!!!!!!)

Wezuwiusz nad Neapolem
zejście z Wezuwiusza

A wracając do czasów dzisiejszych – w obliczu nowych planów ewakuacyjnych i zaostrzania polityki budowlanej (są określone tereny z zakazem budowlanym) tym bardziej dziwi fakt, że ciągle na stokach Wezuwiusza powstają okazałe wille. Masz u stóp Neapol, ale cena może być wysoka!

         „Gościu, osiądź w mym cieniu, a odpocznij sobie.

         A ja zmiotę twój domek, przyrzekam ja tobie!”…

Wezuwiusz nad Neapolem
Wezuwiusz nad Neapolem

Wezuwiusz sobie baja i pomrukuje, czasem głośniej kichnie, rzadziej – coś się mu uleje… A mruczando Wezuwiusza słyszą tylko sejsmolodzy. Ci, którzy postanowili wybudować sobie domek na jego zboczach wydają się być tym niesłyszalnym mruczandem słodko uśpieni…

A propos – zwiastun wspomnianego filmu „Pompeje”:

Na wulkan prowadzi droga asfaltowa. Do wyboru jest samochód prywatny lub autobus (z Pompejów, Neapolu) – można wyjechać praktycznie pod sam szczyt. Na górze spotyka się prawie samych turystów zagranicznych ponieważ oda czasu wprowadzenia opłat za wstęp Włosi preferują wydać 15eur na dobrą kolację (10 euro kosztuje wstęp). Z góry rozpościera się cudowny widok na Neapol, zatokę i okoliczne wyspy – Capri, Ischia, Procida.  W samym szczycie jest spore zagłębienie krateru, natomiast, żeby dopatrzyć się żółtawych, dymiących punktów należy wytężyć wzrok.

Wezuwiusz
lotniarz nad Zat. Neapolitańską

Komentarz towarzyszącego mi Włocha po zobaczeniu głębokiego krateru bezcenny: „Tyle miejsca się marnuje, a można by tu zwieźć i zmieścić wszystkie śmieci Neapolu!”

(Prawdziwy potwór czai się u stóp Wezuwiusza. Ale o tym kolejnym razem :) ).

HOTEL W NEAPOLU

 • italomaniak

  Piękne foty! Aż chce się tam pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy!

 • TomaszK.

  końcowy komentarz najlepszy !

 • Wezuwiusz wygląda groźnie i pomrukuje złowieszczo, mimo to chcę tam pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy. Panorama z samego szczytu wulkanu jest przepiękna, warto więc zaryzykować, bardziej przerażają tłumy turystów. Bożena Baran

  • Ano zgadza się:) Wizytować poza sezonem.

  • Adam Więcek

   Ja pomruków nie słyszałem ale rzeczywiście wygląda groźnie u góry z tym wielkim lejem. No i ten widok. Dla samej panoramy trzeba wyjść na górę! :)

 • Mama podróżniczka

  Na Wezuwiusza trzeba wyjechać dla samych widoków rozciągających się z góry.

 • Pingback: Z wizytą w rzymskim mieście. Pompeje.()

 • Muszka

  Wspaniałe miejsce. Byłam kilka lat temu i polecam każdemu kto wybiera się do Neapolu.

 • Italicus

  Warto wyjechać na górę nawet nie dla samego krateru ale dla fantastycznej panoramy rozciągającej się ze szczytu!

 • Ciekawe,ale domku faktycznie lepiej tam chyba nie budować skoro wulkan tak sobie lubi pomrukiwać 😉 I 10 euro za wstęp?!!

 • Ciekaw jestem jak ten wulkan pomrukuje :) Myślę, że warto udać się jak najwyżej, bo widoki pewnie imponujące.

  • Pomruków i syków nie słychać – wydaje pomruki jak wybucha;). Nie da się za bardzo robić wariancików po szczycie bo jest tam po prostu jedna droga do wyjścia/zejścia. To nie Etna gdzie można sobie chodzić jak i gdzie się chce. Na Wezuwiusza wychodzi się właśnie dla widoków – obłędny!

 • Niesamowite widoki! Chyba będę musiała kiedyś się tam wybrać 😀

  • Podpowiem, że do Neapolu lata Wizzair w super cenie :)

 • Tu Bywalcy

  Byłem tam lata temu. Nie wiem jak jest teraz ale pamiętam jak u podnóży sprzedawali kamenie wulkaniczne za kilka euro. Wystarczyło jednak podejść tylko kilkaset metrów w górę i tych kamieni leżało całe mnóstwo 😀

  • A jeszcze lepiej podjechać do Pozzuoli (po drugiej stronie Neapolu) i są jeszcze śmierdzące siarką, żółte „pamiątki”.

 • Dobre 😉 No tak, prawda!