Kino pod gołym niebiem Rzym

Lubicie spektakle pod gołym niebem? Ptaszki ćwierkają, wieje delikatny, ciepły wietrzyk, a przed wami rozświetlona scena. Otwarte imprezy pod gołym niebiem. Ja uwielbiam.

Niestety w Polsce mamy ograniczoną możliwość „organizowania Kultury pod gwiazdami” ze względu na warunki pogodowe. Ale wystarczy wybrać się latem do ciepłej Italii! Tu pogoda wręcz rozpieszcza, a chłodniejsze wieczory zapraszają do wyjścia z domów i uczestnictwo we wszelkiego rodzajach atrakcjach all’aperto.

We Włoszech wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu często przyciągając tłumy. Nierzadko są to wydarzenia otwarte:  bez miejscówek, biletów, wolność i swoboda! A to dodatkowo motywuje, żeby choć na chwilę przysiąść i posłuchać.

W okresie czerwcowo –lipcowym kusi Cineteca w Bolonii. Główny ekran jest po prostu w centrum obok katedry. Plac spory, miejsca dość, zawsze tłoczono i atmosfera świetna.

Bolonia kino
Bolonia sotto le stelle

„Cinema sotto le stelle” organizuje również Werona,  a swój sierpniowy „Festival del Cinema all’Aperto” ma również  Neapol.

Z kolei we Florencji na Piazza Santissima Annunziata pod koniec czerwca Startuje Apriti Cinema!  Plac gromadzi widzów nie tylko z Włoch bo filmy puszczane są w językach oryginalnych z włoskimi napisami.

 

Najbardziej spektakularne imprezy pod gołym niebem są na południu.

 

Ale  dwie najbardziej spektakularne, jak dla mnie,  “imprezy pod gołym niebem”  odbywają się w miejscach gdzie sama panorama tworzy niezapomnianą scenerię. W obu przypadkach gwiazdy są na wyciągnięcie ręki a słowa i dźwięki spływają z wierzchołków szczytów rozpływając się po tafli morza.

 

Klasyką fantastycznej formuły “all aperto” jest znakomity coroczny Concerto All’Alba” (O świcie) w Ravello zaczynający się rzeczywiście o świcie bo o 4:45. W dźwiękach muzyki powoli zaczynają majaczyć bajkowe krajobrazy Wybrzeża Amalfitańskiego – skalistych wzgórz opadających prosto do tafli morza. Finał koncertu  skąpany jest już w słońcu…

Koncert All’Alba nie jest jedynym koncertem „all’aperto” w Ravello. Co roku od marca do października odbywa się tu jeden z najstarszych festiwali w Europie. Szczegółowe informacje wraz z programem koncertów i wystaw znajdziecie na stronie http://www.ravellofestival.com/.

O Wagnerze, świętym Graalu, Decameronie z muzyką i sztuką w tle opowiadałam Wam we wpisie o Ravello – tutaj.

Wybrzeże Amalfitańskie - z tarasu w Ravello

Wybrzeże Amalfitańskie – z tarasu w Ravello

 

Swój festiwal filmowy posiada również Taormina. Gdzie jak nie tam mogą odbywać się najfantastyczniejsze pokazy filmowe? Naturalny amfiteatr wykuty w skale oferuje nawet bez ekranu niezapomniany spektakl. Zamiast ruchu i dźwięku cisza i bezruch w pełnej dramaturgii skalistych wzgórz opadających do romantycznie falującej linii wybrzeża. A tłem wydarzeń, niezmiennie,  jest wybitna Etna.

 

 

W wiekowym amfiteatrze greckim  przez cały rok ustawiony jest drewniany podest, a kamienne schody uzupełnione są całkiem nowoczesnymi stołkami. Na czas festiwalu wjeżdża dodatkowo wielki ekran. Tu odbywają się wieczorne seanse.

Oczywiście wszystko ważne ale są rzeczy najważniejsze. Nie zapominajmy, że jesteśmy we Włoszech! W 2012 roku na jednym z wieczornych seansów – tym w amfiteatrze – ekrany zgromadziły miłośników kina i… piłki. A zamiast filmu pojawiła się transmisja „Campo mondiale di calcio” – Anglia-Włochy (!). Otwarcie festiwalu filmowego w stylu włoskim.

taormina
Amfiteatr w Taorminie

Południowo-włoskie wyluzowanie, nawet godzinne obsuwy, bez pośpiechu, nadęcia Cannes czy Toronto, wśród śmietanki gwiazd i reżyserów, takich jak Russell Crowe, Meg Ryan, Woody Allen, Quentin Tarantino, Sophia Loren, Robert De Niro, Melanie Griffith i Pamela Anderson. W tej śmietance ja niestety jeszcze się nie znalazłam ale to tylko kwestia czasu! :)

Szczegółowe informacje szukajcie na stronie festiwalu http://www.taorminafilmfest.net/.

 

 • Postaw Ravello :)

 • Chętnie wzięłabym udział w którymś z nich.. a Ty byłaś na którymś? Doczytałam, że w Ravello- a pozostałe?

  • Ravello, Bolonia, Neapol… Tu są wymienione tylko niektóre bo tak naprawdę miasta wieczorami ożywają – są mniejsze i większe koncerty, imprezy. Wszystko dlatego, że Włosi uwielbiają wychodzić wieczorem. Jak nie ma nic w okolicy to choć na lody się idzie.

 • Look_Up_To_Life

  Bardzo lubię takie otwarte imprezy. Po przeczytaniu tego posta, żałuję, że nie wiedziałam o nich wcześniej. Pewnie bym się wybrała :(

  • Jest cała masa imprez i imprezek wszerz i wzdłuż Włoch. Wystarczy poczekać kiedy robi się ciepło. Zawsze na coś się natrafi. :)

 • Niestety ale nigdy jeszcze nie uczestniczyłam w żadnym tego typu wydarzeniu pod gołym niebem,nie byłam też nigdy we Włoszech,dlatego też z zachwytem czytam i oglądam twojego bloga.

 • Fotki z Ravello i Taorminy najlepsze! Południowe Włochy = prawdziwe Włochy 😉

  • :))) Nie wypada mi potwierdzić bo i z Północy bloga czytają 😉

 • oni to wiedzą jak żyć :) .. Uwielbiam ten kraj.. jest przepiękny! To wino, tamte imprezy..

 • Valmis Asia

  Szkoda, że tylu seansów filmowych pod gołym niebem nie ma w Polsce, tegoroczne lato na to pozwalało bez wahania. Cinema sotto le stelle brzmi bardzo ciekawie, szkoda tylko że napisy nie są po angielsku.

  • Trzeba wybierać angielskie filmy 😉 A może i polski jakiś by się znalazło?