karnawał we Włoszech

Karnawał na południu świętuje się w wielkim stylu: ozdobione miasta, parady, koncerty, degustacje lokalnych smakołyków, wybory Miss Karnawału, konkursy masek…

Na każdym kroku spotyka się dzieci poprzebierane w karnawałowe kreacje, konfetti i „wypluwane” serpentyny są absolutnie wszędzie: w sklepach, domach i na ulicach. Przy każdym hipermarkecie (centralne miejsce spędzania wolnego czasu) odbywają się imprezy dla dzieci z animatorami zabaw i konkursów. Oczywiście w szkołach i domach również organizuje się  „zloty” księżniczek, supermanów, spidermanów, czarodziejów i in. 😉

Nikogo nie dziwi fakt, że po ulicy przechadzają się tam i z powrotem milczące szpalery ku-klux-klanu czy droga jest zaklejona żółtymi taśmami oznaczającymi niebezpieczeństwo a po „niebezpiecznym” terenie krążą osoby z rzekomymi wykrywaczami rzekomych bomb (!).

Z oddali dochodzą dźwięki… hmmm… muezina nawołującego do modlitw?… nie: to są po prostu carri di carnevale. Wozy alegoryczne przygotowywane są przez poszczególne miasteczka, są ogromne, hałaśliwe i robią spore wrażenie przetaczając się po lokalnych uliczkach. Zwykle nawiązują one do realnych postaci, czy wydarzeń z zeszłego roku (karykaturalnie) albo sięgają do tradycji.

Maceratta – ponoć tradycja pochodzi jeszcze z XIIIw.  kiedy to rzemieślnicy i rolnicy podczas targów rolnych, aby przyciągnąć hałasem uwagę przechodniów a zarazem zaprezentować wytrzymałość materiału, bębnili sierpami czy innymi narzędziami w kadzie i beczki.

Nie nie, karnawał we Włoszech to nie tylko Weneceja!