kawa

Można śmiało powiedzieć, że espresso italiano jest jednym z symboli narodowych – świetnie rozpoznawalne na całym świecie stało się synonimem dobrej włoskiej kawy. Kawy przygotowywanej zgodnie z wytycznymi, dzieki którym uzyskuje się niepowtarzalny kremowy napój o bogatym aromacie i smaku

caffe'Jak zatem przygotować l’espresso perfetto?

Aby chronić i promować tradycyjne włoskie espresso w 1998 r.  powołana została specjalna instytucja – Włoski Narodowy Instytut Espresso (INEI),  współpracujący z Międzynarodowym Instytutem Degustatorów Kawy (IIAC). Choć zwykłemu laikowi nie rozumiejącemu powagi tychże instytucji nasuwa się skojarzenie z OPK Latającego Potwora Spaghetti, są one niezwykle ważne w promocji i utrzymywaniu wysokich standardów  włoskiej kawy.   Dzięki nim zdefiniowane zostały punkty odniesienia do oceny jakości i zmysłowej ekspresji l’espresso

L’Espresso Italiano Certificato (czyli posiadające certyfikat) musi spełniać warunki techniczne, organoleptycznej i czuciowe. 

ziarna kawy 1
Aż pachnie…

W kolorze kremu z orzechów laskowych, czyli raczej ciemnego brązu, o delikatnej strukturze, z intensywnymi nutami zapachowymi  i smakowymi mającymi sprawić, że zmysłowe uczucia utrzymują się w ustach nawet po kilku minutach

Z precyzją zegarmistrza określono parametry przygotowania l’espresso:

 • porcja zmielonej kawy – 7g  (takie też są saszetki z kawą do ekspresu domowego);
 • temperatura wody – 88°C (nie, nie 87 i nie 89!);
 • temperatura wody w filiżance – 67°C (o tak, zimna kawa fa proprio schifo a poza tym cukier dodawany w ilości niemal 1:1  się nie rozpuszcza);
 • ilość wody w filiżance – 25ml (stretta, stretta panowie i panie, nie jakieś tam lungo);
 • ciśnienie wody – 9 barów (dlatego tak ważna jest średnica wężyków i regularne ich czyszczenie);
 • ciśnienie na kawę – 15kg;
 • czas nalewania kawy – 25sek.
proporcje kawy
złota proporcja

Oczywiście każdy wie, że przed wypiciem kawy należy przepłukać usta wodą (najlepiej gazowaną) tak by w pełni poczuć nuty smakowe kawy. Choć, niestety, na północy, w miescach turystycznych i w Autogrilach przy autostradach trzeba często samemu poprosić o wodę (!).

Również wiadomo, że filiżanki zawsze trzymamy na ekspresie tak, żeby odpowiednio się podgrzały, a samego ekspresu nigdy nie wyłączamy – również musi być dobrze nagrzany. Sztuka parzenia kawy dba o każdy detal. Bo królewska kawa wymaga ścisłego respektowania protokołu dyplomatycznego.

Nie na darmo zawód baristy jest uznawany za prawdziwą sztuką. Zaserwować  doskonałe  espresso to rzeczywiście nie lada sztuka! 

 • To post dla takiego kawosza jak ja, oczywiscie uwielbiam lavazze, ale lubie tez carraro

  • Dla mnie przede wszystkim kawa nie może być kwaśnawa.

 • Trzeba przekazywać dalej tą wiedzę to idealnych proporcjach, choć w domu to raczej awykonalne:). ps. Jagoda, a nie chodziło Ci o baristę?

 • I zapachniało kawą :)

 • Parzę kawę w tradycyjnej kafetierce, czyli kawiarce stawianej na gazie i ten sposób przygotowania kawy najbardziej mi odpowiada. Należę do pokolenia, której młodość upłynęła na kawie parzonej na sposób tzw .”po turecku”, czyli sypanej bezpośrednio do szklanki i zalewanej gorącą wodą. Najpiękniejszy był zapach parzonej kawy z fusami, które zdarzało się wyjadać. Kawa ta nie miała tak wyrafinowanego smaku, jak ta parzona w nowoczesnych ekspresach, czy w kawiarkach. Na parametry wg których parzy się dziś kawę l’espesso, o których piszesz, wzruszam po prostu ramionami, ale i uśmiecham się do tych pozytywnych zmian w dziedzinie parzenia kawy, które czynią świat i życie piękniejsze. Pozdrawiam.

 • Dobra kawa. Czyli to co lubimy we Włoszech :)