kawa

Jak odkryto kawę

Odkrycie kawy zawdzięczamy ponoć etiopskiemu pasterzowi, który nie mogąc poradzić sobie z nadmiernie ożywionym stadem kóz udał się po radę do mnichów. Ci, łącząc pobudzenie kóz z przeżuwanymi przez nie ziarnami, zdecydowali się sami je spróbować. Były tak gorzkie i niedobre, że wyrzucili je do ogniska po czym natychmiast rozszedł się cudowny, niezwykle intensywny aromat.

Po zalaniu wrzątkiem napój okazał się być ożywczy i pełen smaku. Arabowie nazwali napój qahwah sugerujący coś stymulującego i ekscytującego. Turcy przekształcili słowo w quahve  i już w połowie XVw. można już było popijać napój w  pierwszych kawiarniach Konstantynopola.

kawa sumatra
Kawa na plantacjach – wyjątkowo zdjęcie nie z Włoch a z wyjazdu do Indonezji

Dwa wieki później moda kawiarni została przejęta przez Wenecjan, którzy kawiarnie zaczęli traktować jako miejsce spotkań z przyjaciółmi, hazardu i flirtu. Pewnie dlatego miasto wkrótce zakazało „wprowadzania kobiet” do kawiarni (!). No cóż – w południowych rejonach do tej pory wiele kobiet nie wejdzie do kawiarni, nawet z mężem.

Dziś każdy szanujący się dom we Włoszech ma kafeterkę, w której co rano nastawia się boską kawę dobudzając się przy charakterystycznym bulgotaniu i intensywnym aromacie. Coraz częściej spotyka się też ekspresy do kawy – bulgotania nie słychać ale aromat jest.

Do kawy słodkie cornetto (nie mylić z cornuto co oznacza, że ktoś ci przyprawił rogi 😉 ) lub sfogliatella… Czy może być lepszy sposób na rozpoczęcie dnia?

przesiewanie kawy - Sumatra
przesiewanie kawy – Sumatra

Jak zamówić kawę we Włoszech

Mając ochotę wypić dobrą kawę we Włoszech warto wiedzieć co zamawiać:

– caffè – nie oczekuj, że prosząc o caffe’ barman dopyta się  „a jaką”: to po prostu espresso;

– caffè doppio – podwójne espresso;

caffè ristretto (albo corto) – to jest to co lubią na południu: pierwsze kilka kropel kawy na wysokość ok jednego palca;

– caffè macchiato – czyli w dosłownym espresso poplamione – z delikatną mleczną pianką; zwykle podawane w kieliszku, żeby było widać ładną strukturę kolorów;

cappuccino – espresso ze spiankowanym mlekiem podawane w średniej wielkości filiżance; pija się tylko rano;

latte macchiato – czyli mleko poplamione wlanym espresso z lekką pianką u góry; mało popularne więc trzeba czasami uściślić bo np. nazywają caffè latte.

caffè
Caffè. Wersja z północnych Włoch. Espresso południowo-włoskie byłoby o połowę niższe

 

Czarną zalewajkę na fusach można wypić tylko w domu, a czarną bez mleka hmmm… trzeba się pogimnastykować ale jeśli się powie caffe’ lungo albo caffe’ americano część może zrozumieć (choć wykonanie w każdym barze jest różne) .

Kawa na gorące dni

Zdecydowanie polecam:

granita di caffè (kawowa) – czyli miękki lód  nasączony caffe’; wyjada się łyżeczką;

crema di caffè  krem kawowy, pycha (mi przypomina kogel-mogel czekoladowy, mniam).

cappuccino
cappuccio

 

Kawa jest dobra na wszystko a zwłaszcza na podtrzymywanie dobrych kontaktów. Jeśli spotka się znajomego na ulicy czemu nie wskoczyć do pobliskiego baru na szybkie caffe’. Pite zawsze przy barze, na stojąco nie zajmuje dłużej niż 10 minut więc czas prawie na retoryczne dopytanie się czy wszystko w porządku, porozmawianie o pogodzie i życzenie miłego dnia.

Miłego dnia!

  • Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
    Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita :)
    Nie gram w gry online na facebooku!