Ravello

„Magiczny ogród Klingsora został odnaleziony!”

Te słowa wypowiedział Ryszard Wagner po wejściu do ogrodu Willi Rufolo w miejscowości Ravello – perły Wybrzeża Amalfitańskiego.  Gościł tu wiosną 1880r. podczas prac nad misterium scenicznym „Parsifal” opartym na dziejach Zakonu św. Graala.

Ravello - ogrody
Ravello – ogrody

Czarodziejskie ogrody Klingsora zostały stworzone przez tego złego czarownika, gdyż nie mógł on być rycerzem Graala. Miały być przeciwwagą dla świata św. Graala – miejscem rozkoszy, kuszenia rycerzy przez dziewczęta-kwiaty, pełnym tajemniczości i niezwykłości.

Ravello - śniadanie na tarasie
Ravello – śniadanie na tarasie

Ogrody Rufolo są rzeczywiście niezwykłe. Wynika to z położenia miejscowości na wzgórzu – to naturalne tarasy z przepięknym widokiem na całe Wybrzeże Amalfitańskie. Miejscem zachwycał się również Bocaccio a jednym z jego bohaterów Decamerona jest Landolfo Rufolo – szlachetnego urodzenia mieszkaniec Ravello, pirat z wyboru, który ostatecznie wchodzi w posiadanie ogromnego skarbu.

ulica Wagnera Ravello
ulica Wagnera Ravello

Łącząc malowniczość krajobrazu z pięknem muzyki Ravello kultywuje tradycje muzyczne co roku otwierając sezon muzyczny. Festiwal wywodzi się z połączenia wielu wcześniejszych inicjatyw, co czyni go jednym z najstarszych w Europie. Początkowo festiwal nawiązywał swoją formą do swego Genius Loci- Ryszarda Wagnera. Stopniowo rozkwitając, rozszerzył się o różne gatunki muzyczne jak jazz, muzykę kameralną oraz inne gatunki sztuki: teatr, film, fotografia, taniec, wystawy.

Positano - miasto cerammiki
Ravello – miasto cerammiki

Dziś wśród Genius Loci Ravello niewątpliwie znalazły się kolejne osoby takiego formatu jak Giuseppe Verdi, Grieg, Penderecki, Boccaccio, Lawrence, Thomas Mann, Humphrey Bogart, Paul Newman, Susan Sarandon, Greta Garbo, Keynes i wiele innych.

Ravello - jedna z uliczek
Ravello – jedna z uliczek

Wydarzenia muzyczne odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach (Auditorium Niemeyer, Auditorium Villa Rufolo, Capella Villa Rufolo) jak również pod gołym niebem (Belvedere di Villa Rudolfo, Giardini Villa Rudolfo, Sala dei Cavalieri Villa Rudolfo).

Ravello
Ravello

Najbardziej znany i sugestywny jest koncert All’Alba czyli koncert o wschodzie słońca. Muzycy już dzień wcześniej rozpoczynają próbę do tego wydarzenia, a chętni mogą się jej przyglądać. Właściwy koncert rozpoczyna się o 4:45. W tym roku koncert planowany jest na 11 sierpnia, jak zwykle w Belvedere di Villa Rufolo? a zaproszonymi muzykami są artyści z teatru Carlo Felice z Genewy. Goście przybyli do Ravello w 2005r. mieli natomiast okazję wysłuchać „Concerto all’Alba” w wykonaniu Opery Krakowskiej. A oto czego można oczekiwać:

 

Ja wybieram się na Concerto di Pasqua „Concerto della Pace” w Wielką Sobotę. Koncert został zorganizowany wraz z ambasadą Izraela z dedykacją dla pokoju i dialogu miedzy populacjami. Zagra „L’Orchersta dei Giovani Europei” czyli Orkierstra Młodych Muzyków Europy, stworzona przez bardzo młodych muzyków pochodzących z różnych krajów. Koncert odbędzie się w Auditorium Oscar Niemeyer wybudowanym zaledwie 4 lata temu przez brazylijskiego architekta.

Auditorium Niemeyer

Ravello zaprasza na koncerty od marca do października . Jeśli się jest w okolicy Wybrzeża Amalfitańskiego warto zatrzymać się na chwilę – to naprawdę wielki przywilej obcowania ze sztuką w obecności światowej klasy muzyków i artystów, w pięknej wiosce wysoko w górach Kampanii z widokiem na bezkresne wody Morza Tyrreńskiego.

Ravello
przestrzeń Ravello

* zdjęcie w nagłówku: Concerto all’alba ze strony www.ravellofestival.com