sagra in Italia

Wyobraź sobie taką sytuację: wieczór, piękne średniowieczne miasteczko, muzyka, tańce i wyśmienite lokalne specjalności kulinarne przygotowywane na miejscu. Biesiada niczym wielkie włoskie wesele.

I ty pośrodku – z rodziną, znajomymi i przypadkowo poznanymi biesiadnikami. Przy długich, kolektywnych ławach zajadasz się pysznościami,  a co jakiś czas dajesz się ponieść nieśmiertelnym włoskim szlagierom (choć nie idą ci kroki do zbiorowych układów tanecznych, które tu rządzą).

Sagra dell'uva
Sagra dell’uva

Wokół roznoszą się aromaty pieczonych kasztanów, przyrządzanej dziczyzny czy innych specjałów. Na koniec, na prowizorycznym jarmarku, masz możliwość kupienia smacznych prodotti artigianalewykonanych przez niewielkie, lokalne zakłady.

Brzmi zachęcająco? Nie przegap więc plakatów z ogłoszeniami gdzie w najbliższym czasie w okolicy odbywa się Sagra!

Sagra della rana
Sagra della rana – jemy żaby!

Jak Włochy długie i szerokie (no, może z tym ‚szerokie’ to trochę przesadziłam) kiedy tylko zrobi się nieco cieplej Włosi escono fuori – czyli włącza im się „szwędacz„. Nie dziwi więc ogromna liczba organizowanych imprez otwartych gdzie każdy jest zaproszony do wspólnej zabawy i jedzenia. Jedną z popularniejszych form spędzania czasu jest odwiedzanie okolicznych miasteczek, w których odbywa się akurat Sagra.

pesto artigianale
pesto artigianale

Pomimo nazwy Sagra nie należy spodziewać się kościelnych obchodów, święcenia pokarmów czy obrzędu złożenia baranka – po prostu jedzenie jest świętością samą w sobie:)!

Sagra delle Castagne (kasztanów), Sagra della Rana (żab), Sagra della Pizza, Sagra della Fragola (truskawki), Sagra dell’Uva (winogrona), Sagra delle Ciliegie (wiśni), Sagra del Lardo (słoniny), Sagra della Cipolla Rossa (czerwonej cebuli), Sagra del Formaggio (sera)… 

Kiełbasa z dzika
Kiełbasa z dzika

Sagra poświęcona jest zwykle jednemu składnikowi sezonowemu związanemu z miejscowością, natomiast poza nim skosztować można szereg innych smacznych specjalności lokalnych. I dlatego pomysł na podróż szlakiem Sagre jest całkiem niezłym pomysłem na poznanie kuchni regionalnej i ciekawym doświadczeniem dla każdego kto lubi poznawać kraj nie tylko od strony zabytków opisywanych w przewodnikach.

Dlaczego? Bo Sagra to wspóly wysiłek całej społeczności i wiele miesięcy przygotowań (zwykle wolontaryjnego) tak, żeby w końcu dumnie zaprezentować swoje potrawy i napoje – wino czy limoncello. To możliwość wspólnego biesiadowania z rodzinami i spędzenia czasu przy długich dyskusjach w jaki sposób te czy inne potrawy są przygotowywane w domach. I wspólnego potańczenia :).

Gdzie można znaleźć informacje o Sagre? Na ulicznych plakatach porozwieszanych na ulicach, pytając się mieszkańców, którzy zwykle są zorientowani kiedy i gdzie odbywa się jakieś święto albo w internecie na stronach poświęconych feste i sagre.

Na większość Sagre trzeba jednak wydostać się poza większe miasta do mniejszych miejscowości na terenach wiejskich. Każdy zatem podróżnik kulinarny wie, że bez mezzo di trasporto niestety utknie mezzo alla campagna;)!

  • Właśnie wróciliśmy z sagry „Olio del lago” w Lazise. Jest tak jak opisujesz. Mam sporo materiału, więc u mnie na blogu zaprezentuję. Pięknie tu u Ciebie po zmianach. Bardzo przejrzyście i czytelnie, aż mi się nie chce wracać do siebie, zainspirowałaś mnie do zmian, ale czy się odważę? Pozdrawiam z Veneto.