Via Crucis

Rzym podczas Świąt Wielkanocnych jest szczególnym miejscem i dlatego jest to czas kiedy pobyt w Wiecznym Mieście pozwoli odkryć nam jego eteryczne oblicze i spędzić czas wraz z mieszkańcami. Same zabytki i turystyczne ścieżki stają się jedynie tlem świątecznego poruszenia i wydarzeń, które odbywają się w tych dniach.

Sam Watykan wydaje się być nieco niedostępny ponieważ na większość nabożeństw wymagane są biglietti d’accesso a Muzea Watykańskie są zamknięte. Ale żyje Rzym witając każdego kto zdecydował się spędzić świąteczny czas w jego murach.

Wielki Piątek / Il Venerdì Santo

Wydarzeniem szczególnym tego dnia i gromadzącym rzesze wiernych jest Via Crucis czyli Droga Krzyżowa pod przedwodnictwem Ojca Świętego. Tradycyjnie, od XVIII wieku, odprawiana jest w Koloseum – na arenie walk, w miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan.  O 21:15 zapalają się płomyki tysięcy świec ludzi zgromadzonych wokół Amfiteatru. A, że biglietti d’accesso nie są wymagane więc w nabożeństwie może uczestniczyć każdy.

Transmisję Drogi Krzyżowej możecie śledzić na stronie Radia Watykańskiego – relację z zeszłego roku znajdziecie TU (klik na video on demand).

Wielka Sobota / Il Sabato Santo

W tym dniu Kościół milczy – jest to czas ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim. We Włoszech nie ma tradycji święcenia pokarmów ale kościoły są otwarte. Dlatego można zaglądnąć do wielu z nich, które na codzień otwierane są jedynie na kilka godzin, a są prawdziwymi perełkami kryjącymi w sobie cenne dzieła mistrzów. Można zaglądnąć do podziemi nie zawsze otwartych dla zwiedzających – np. kościoła San Clemente, Santi Giovanni e Paolo.

Jako, że w czasie Świąt możecie mieć problemy ze znalezieniem otwartych sklepów już tego ranka można zakupić smakowitości na niedzielny obiad czy poniedziałkowy piknik. Większość piknikowych przysmaków na szczęście wytrzyma bez lodówki – salami, oliwki, wino, świeże owoce. Na takie zakupy miejscem nie do przecenienia jest Campo dei Fiori czyli targ rozsiadły na Piazza Campo dei Fiori.

Wielka Niedziela / Pasqua

Najważniejszym wydarzeniem dla wiernych tego dnia jest celebracja Mszy Świętej – Santa Messa di Pasqua.  Nie jest ona odprawiana o godzinie 6 rano a dopiero o 10:15. To nie zmienia faktu, że już od wczesnych godzin porannych na Piazza San Pietro zaczynają się gromadzić rzesze oczekujących. Atmosfera jest podniosła, celabracja przebiega niespiesznie. Przecież większość wiernych przybyła do Watykanu właśnie dla przeżycia tego szczególnie radosnego i podniosłego momentu wspólnie z Ojcem Świętym. „Wesoły nam dzień dziś nastał”!

Tego dnia rzymskie muzea otwierają swoje drzwi. Jedynie 5 i 6 kwietnia zamknięte są Muzea Watykańskie. W tym roku tak się szczęśliwie składa, że Wielkanoc wypada na pierwszą niedzielę miesiąca a więc dzień bezpłatnych wejść w ramach programu „Domenica al Museo”. Jedną z najbardziej wyczekiwanych jest wystawa Matisse Arabesque w Scuderie del Quirinale otwarta na początku marca, ciekawie się zapowiada wystawa „Marc Chagall. Love and Life” w Klasztorze Bramante, a dokładnie w Niedzielę Wielkanocną otwiera się wystawa „Barocco a Roma: la meraviglia delle arti” w Palazzo Cipolla. Tego dnia bezpłatnie będzie można wejść również do Colosseo, Terme di Diocleziano, Galleria Borghese, Altare della Patria, Palazzo Venezia i wiele innych ciekawych miejsc.

Po więcej informacji można sięgnąć klikając na stronę muzeów Rzymu: http://www.museiincomuneroma.it.

Poniedziałek Wielkanocny / Pasquetta zwana również Lunedì dell’Angelo

Włosi mawiają „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi” czyli „Boże Narodzenie w gronie rodziny a Wielkanoc z kim się chce”. A właśnie poniedziałek i luźna atmosfera temu sprzyja. Tego dnia wyjeżdża się poza miasto, spotyka na aperitivo, spędza czas w miejskich ogrodach. Jeśli jest ładna pogoda dwa największe miejskie parki, Villa Borghese i Villa Doria Pamphili, zapełniają się miejscami piknikowymi. Na znakomity pomysł wpadła firma GINA leżąca nieopodal Parku Borghese oferując piknikowiczom kosze piknikowe z termosem z kawą, winem, kanapkami i owocami (wystarczy kliknąć i zamówić swój zestaw). Ja z takiego zestawu nigdy nie  korzystałam – wolę przysiąść na lekkim prosecco w jakiejś kawiarni – ale pomysł arcyciekawy! :)

Jako wiercipięta pic-nic (jak to mówią Włosi) w ogóle mnie nie zachwyca ale za to lubię powłóczyć się po uliczkach na przykład  Awentynu i Zatybrza. Choć teraz we Włoszech pogoda jest jak to w marcu – czyli jak w garncu – niestety często pada, a pogoda nie może się zdecydować na wiosenne ocieplenie, może przyszły tydzień przyniesie ciepłe słońce. W każdym razie kosze do pic-nic już czekają!

 

Spędzaliście kiedyś Święta Wielkiej Nocy w Rzymie? Może podsunełam Wam ciekawy pomysł. Przecież Święta można spędzić również con i tuoi, z jedną różnicą: bliżej Koloseum! :)


Zdjęcie w nagłówku: www.europaquotidiano.it

 

  • A w Rzymie taka piękna pogoda a u nas śnieg sypie i sypie…

  • @Jacek

    Wesołych Świąt! :)

  • Pingback: Buona Pasqua. Wielkanoc we Włoszech | Italia poza szlakiem()

  • włoszka

    Święca w Rzymie to niezapomniane chwile. Już kilka razy byłam w Rzyie w tym czasie ponieważ mieszkam w Lacjum. W tym czasie w Rzymie nawet jeśli ktoś nie przybywa, żeby uczestniczyć w Świętach katolickich to i tak jest spokojniejszym turystą. Nie ma autokarowek, to Rzy spacerowy. Polcecam każdemu! :) Wesołego Lanego Poniedziałku! :)